Dostluk Treni son durağında

18 Nisan'da Haydarpaşa Garı'ndan harekete eden Dostluk Treni, son durağı olan Kars'a ulaştı.

22.04.2011 - 17:35

Dostluk Treni son durağında

İstanbul'un ardından Eskişehir, Ankara, Sivas ve Erzurum'da molalar veren tren bu şehirlerde İl Çocuk Hakları Komiteleri üyesi olan çocuklarla bir araya geldiler ve müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret ettiler. Bu ziyaretler kapsamında aralarında müze eğitimlerinin de yer aldığı çeşitli etkinlikler gerçekleştiren çocuklar, akşamları da trende yaratıcı çalışmalara imza attılar.

Son olarak dün Erzurum Çocuk Müze Odası'nın açılış törenini gerçekleştirdiler.

22 Nisan Cuma sabahı yağmur ve soğuk bir günde Kars'a ulaşan Dostluk Treni garda Kars'lı çocukların yanı sıra Kars Vali Yardımcısı Muhammed Lütfü Kotan ve Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'un da aralarında yer aldığı kalabalık bir grup tarafından törenlerle karşılandı. Törende halk oyunları ve Kafkas Dansları ekipleri  de gösteriler sundu.

Garın ardından Kars Aşıklar Kültür Evi'nde gerçekleştirilen törene katılan çocuklar burada Karslı Aşıkların yanı sıra Karslı arkadaşlarının müzik performansları eşliğinde eğlendiler ve yorucu ama bir o kadar da eğlenceli geçen Dostluk Treni yolculuğuna keyifli bir nokta koymuş oldular.

Dostluk Treni'nde ilk günden itibaren programlarını fotoğraflar, röportajlar ve karikatürler içeren bir günlük gazeteye dönüştüren çocuklar "Raylı Beşik" adını verdikleri gazetelerini Dostluk Treni'nin yemekli vagonu duvarlarında okuyucularıyla paylaştılar.

Dostluk Treni ile ilgili haberler her gün düzenli olarak ntvmsnbc.com'dan tüm Türkiye'ye ulaşırken, gezi boyunca ekibe trende eşlik eden TRT Çocuk kanalı ekibi de trende ve ziyaret edilen illerde çocukların  faaliyetlerini gün gün takip etti ve izleyicileriyle paylaştı.

Trende çocuklarla birlikte seyahat eden UNICEF danışmanı Bernard Kennedy de Dostluk Treni kapsamında yürütülen tüm faaliyetleri bir kitaba dönüştürecek.

Dostluk Treni,  Doğu Anadolu'da Kültür Turizmi İçin İttifaklar BM Ortak Programı kapsamında Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK), BM Ortak Programı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde, çocuk haklarını baz alarak kültürel miras konusunda çocuklarda bir bilinç oluşturma ve İl Çocuk Hakları Komiteleri'nin faaliyetlerini paylaşma hedefiyle düzenlendi. 


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...