Dünya onların elinde

Ticaret artık belli bölgelere sıkıştırılamayacak kadar geniş bir alanda hareket ediyor. Dünyanın bir ucunda üretilen ürünler dünyanın diğer ucunda alıcısına ulaştırılıyor. Türkiye’de bu alanın kaliteli insan ihtiyacını karşılamak adına üniversiteler Uluslararası Ticaret ve Lojistik programlarıyla hem başarılı ticaret insanlarını hayata kazandırıyorlar hem de sektörün doğru yönde gelişmesini sağlıyorlar.

27.07.2015 - 23:34

Dünya onların elinde

Ticaretin bu kadar büyümesi beraberinde geniş iş imkanlarını da getiriyor. Günümüzde ticaretin bel kemiği olan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü mezunları tüm şirketlerin dış ticaret, lojistik, finansal yönetim, yönetim organizasyon, insan kaynakları yönetimi, üretim yönetimi ve uluslararası pazarlama birimlerinde çalışabiliyorlar.

Kamu kuruluşları ve bakanlıklar da Uluslararası Ticaret ve Lojistik mezunlarının iş alanlarından bazıları. Mezunlar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlıklarında iş imkanına sahip oluyorlar.

Ayrıca Uluslararası Ticaret ve Lojistik mezunları havacılık ile denizcilik sektörlerinde, ithalat-ihracat, lojistik ve taşımacılık alanında faaliyet gösteren firmaların tüm kademelerinde, gümrüklerde, bankaların kambiyo bölümünde kendilerine uygun pozisyonlar bulabiliyorlar.Bununla beraber Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunlarının, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi mezunu oldukları için ekonomi, işletme, uluslararası ticaret, finans, bankacılık ve lojistik alanlarında öğretim yapan diğer fakülte ve yüksekokullarla eşdeğer sayılıp bu okullardan mezun olanların elde edebilecekleri tüm yasal haklara sahip olma olanakları da mevcut.

Sayfa Yükleniyor...