Dünya sorunları bu konferansta tartışılacak

Robert Kolej 5-9 Nisan tarihleri arasında, 5. gerçekleşecek olan Robert Kolej Uluslararası Model Birleşmiş Milletler Konferansı'na (RCIMUN, Robert College International Model United Nations) ev sahipliği yapıyor.

30.03.2011 - 10:39

Hindistan'dan İsviçre'ye k15 farklı ülkeden 20'ye yakın okul ve Türkiye'nin dört bir yanından 57 okuldan 850'ye varan katılımcı bu tarihler arasında Robert Kolej kampüsünde dünya sorunlarını tartışmak için bir araya geliyor. Uzun sure Kanada diplomatlığı yapmış, Birleşmiş Milletler (BM) eski ve ilk Genel Sekreter Yardımcısı Louise Fréchette konferansın açılış töreninde bir konuşma yapacak.

Konferans sırasındaysa, komitelerde Taraf Gazetesi yazarı Halil Berktay, Prof. Dr. İpek Gürkaynak, IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis, Global İlişkiler Forumu Başkanı Memduh Karakullukçu'nun da içinde bulunduğu birbirinden değerli 8 konuşmacı katılımcıları aydınlatacak.

Bilgi ve fikri alışverişi için bir platform oluşturan bu konferans dünyanın dört bir yanından öğrencilerin birbiriyle kaynaşması ve bir Birleşmiş Milletler simülasyonunun içinde günümüz dünyasının sorunlarını tartışmalarına olanak sağlıyor.

Okul Müdürü Güler Kamer, 5-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan konferansa ilişkin şunları söyledi:

"Yıllardır Hollanda'nın Lahey kentinde Birleşmiş Milletler Konvansiyon Merkezi'nde yapılan çok prestijli bir öğrenci etkinliği olan THIMUN bu simülasyon zincirinin ana kaynağıdır.  Dört yıldır okulumuz öğrencileri tarafından yürütülmekte olan Uluslararası Birleşmiş Milletler Modeli RCIMUN ise, 2009 yılında THIMUN Yönetim Kurulu Başkanı Linda Dubbock tarafından ziyaret edilerek THIMUN'a bağlılığı onaylanmış ve yetki belgesi ile taçlandırılmıştır.  Danışman öğretmenlerinden biri olma onurunu taşıdığım RCIMUN etkinliği ve bunu gerçekleştiren öğrencilerimle gurur duyduğumu belirtmek isterim."

Konferansın başka bir özelliği ise tamamen öğrenciler tarafından organize edilmesi. Bu sene de başını okul öğrencilerinden ilteriş Kaan Canberk'in çektiği organizasyon ekibi tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin ilk Model Birleşmiş Milletler Kulübü olan ve 16 yıldır faaliyet gösteren RCMUN Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen organizasyon üç yıldır yürürlükte olan Yeşil Politikası ile de bir fark yaratıyor. Konferans süresince karar metinleri geri dönüşümlü kâğıtlara bastırılıyor ve geri dönüşüm kutuları ile atık ayrımı teşvik ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...