Turizm sektörünün personel ve yönetici ihtiyacını karşılamak için birçok üniversitede Turizm İşletmeciliği Bölümü mevcut. Üniversiteler verdikleri eğitim ile öğrencileri sektöre kazandırmayı hedefliyor.

Bazı üniversiteler, sektöre öğrenci yetiştirmek konusunda oldukça iddialı. Örneğin Nişantaşı Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü’nün amacını “Sektörel tecrübesi zengin akademik kadromuz ile en çok tercih edilen ve turizm işletmelerinde istihdam edilen mezun sayısı en fazla olan bölüm olmak…” olarak açıklıyor.

Bu amaçla yola çıkan Nişantaşı Üniversitesi, öğrenci odaklı bir eğitimi benimsiyor. Bu nedenle de teorik dersleri uygulamalarla birleştiriyorlar. Böylece öğrencinin hem kişisel hem sektörel gelişimini sağlayan Nişantaşı Üniversitesi öğrenci ve turizm dünyası için fayda sağlıyor. 

Turizm İşletmeciliği Bölümü yalnızca konuk ağırlamakla da yetinmiyor. Üniversiteler, öğrencilerini birer dünya vatandaşı olarak eğitiyor. Diğer yandan da kendi kültürel değerlerimizi dünyaya kazandırıyorlar.