Doğa Koleji bugün, 30.000 öğrencisi, 3.500 nitelikli öğretmen kadrosu ve 31’i İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelindeki toplam 52 kampüsü ile eğitim öğretim hayatına soluksuz devam ediyor. Eğitim sektöründe 10 yıl gibi kısa bir sürede çok önemli başarılara imza atan Doğa Koleji, dünyaya referans verdiği t-MBA ve Doğa Konseptli Eğitim Modeli’nin yanı sıra, uluslararası işbirlikleri, konsept okulları, sosyal sorumluluk projeleri ile öğrencilerin ve ailelelerinin hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. 2013 eğitim öğretim yılında 75 kampüs ve 50.000 den fazla öğrenciye ulaşmayı hedefleyen Doğa Koleji, daha fazla öğrencinin dünyaya örnek olan bu başarılı eğitimden faydalanabilmesi için gece gündüz çalışmaya devam ediyor.

‘Doğa Konseptli Eğitim Modeli’ ile Dünyaya referans verdi

Doğa Koleji’nin geliştirdiği konsept okullar ve özgün eğitim modelleri gerek öğrenci gerekse ebeveynlerin ilgisini çekiyor, beğenisini kazanıyor. Doğa Koleji yıllar önce Türkiye’yi konsept okul kavramı ile tanıştırdı. Beykoz Doğa Koleji’nde başlayan Doğa Konseptli Eğitim Modeli bugün Beykoz Doğa Kampüsü’nden çıkarak tüm dünyada kabul gören, başarısı kanıtlanmış bir eğitim modeli haline geldi. Beykoz Doğa Koleji’nde ekoloji ve botanik dersleri eğitim müfredatımıza katıldı. Öğrencilerimiz doğayla barışık doğayı seven ve onu koruyan bireyler olarak eğitim almaya ve yaşayarak öğrenmeye devam ediyorlar.

Doğa Konsepti tüm kampüslere yayılırken yepyeni konseptler geliştirdik. Teknoloji ve uzay konseptli Ataşehir Doğa Koleji’nde astronomi ve uzay dersleri öğrencilere bambaşka bir dünya sunuyor. Avcılar Doğa Koleji’nde ise İstanbul Üniversitesi desteğiyle bilim konseptini oluşturduk. Bu sene açılacak kampüslerde de konsept okul mantığı devam ediyor. İstanbul’un iki ucunda, Kurtköy ve Florya’da yabancı dil konseptini hayata geçirilecek. Kurtköy Doğa Koleji’nde Oxford işbirliği ve mimarisi söz konusu. Yabancı dil eğitiminde öğrencilere sınırsız olanaklar sunuluyor. Bahçeşehir Kampüsü teknoloji ve bilişim, Güzelce Doğa Koleji ise yine Beykoz gibi doğa konseptiyle tasarlanıyor.

5000 kişilik iyi bir ekip olan doğa koleji, bu yıl nitelikli 850 yeni öğretmen daha alıyor

Dinamik bir yapıya sahip olan Doğa Koleji insan kaynakları yönetim süreçlerini de bu yapıya uygun olarak sürdürüyor. Şu an Doğa Koleji’nde eğitim kademelerinde 3.500 öğretmen görev alıyor. Yan hizmetler ve destek birimlerle beraber çalışan sayımız 5000’i geçiyor. Sadece Ar-Ge biriminde 200 kişi eğitim materyallerine ve eğitim teknolojilerine destek veriyor. Bu yıl açılacak yeni kampüslerde toplam nitelikli 850 yeni öğretmen istihdam ediyoruz. Öğretmen konusunda çok ciddi talep görüyoruz. Herkes Doğa’da çalışmak istiyor. Bu yıl 70.000’in üzerinde başvuru arasından öğretmenlerimizi aldık. Gelecek yıl başvurulara referans zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz.

Planlı büyüme stratejisi

Doğa Koleji’nin her yıla yayılan planlı büyüme sürecimiz var. 2012-13 eğitim dönemine 14 yeni kampüsümüzle gireceğiz; İstanbul’da Kurtköy, Bahçeşehir, Halkalı, Florya, Güneşli, Güzelce, Bayrampaşa, Bağcılar, Cevizlibağ, ve Beykent’te, İstanbul dışındaysa Ankara Oran, Konya, Edremit ve Van’da açtığımız okullarımızla okul sayımız 52’ye ulaştı. 2013-14 ün hazırlıklarına şimdiden başladık. Henüz görüşmeleri devam eden projeleri de dikkate alırsak, 20’nin üzerinde yeni kampüsle yeni eğitim dönemine girmiş olacağız. Bizi yeni kampüslerimizin başarısı ayrıca mutlu ediyor. Gerek akademik başarılar gerekse velilerimizin ve öğrencilerimizin takdirleri bizim için çok önemli. Bu başarıyı herşeyi en iyi şekilde planlamamıza ve sürekli kendimizi aşma gayretimize borçluyuz.

Hedef 2013’te 75 kampüs ve 50.000 den fazla öğrenciye iyi bir eğitim şansı

Doğa Koleji şu an istihdam, kampüs ve öğrenci sayısıyla dünyanın en büyük eğitim kurumları sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. 2013 yılında dünyanın en büyük ilk 5 okulundan biri olmayı hedefliyoruz. Bunu başardığımızda tüm Türkiye ile birlikte kutlayacağız.

2009’da yüzümüzü Anadolu’ya çevirmiştik. Şu an Türkiye’nin 22 ilinde ve Kıbrıs’ta hizmet veriyoruz. Önümüzdeki yıl başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 40 ile ulaşmayı düşünüyoruz. 2013 projeksiyonumuzda 75 kampüs ve 50.000 öğrenci yer alıyor. Bunların en az 35 tanesi İstanbul’da olacak, diğerleri ise Anadolu’da…

Anadolu’ya yatırımlarmızı giderek artıyor..

Kaliteli ve mükemmel eğitime yönelik talep ve beklenti arttıkça biz de yatırımlarımızı İstanbul’un yanı sıra Anadolu’ya da yönlendirdik. Yerel pek çok özel eğitim kurumu Doğa Koleji’nin güçlü markası ve sunduğu eğitim imkânlarını bölgesine taşımak istiyor. Bu yıl kısmetse Van, Edremit, Adana Ceyhan açılacak yeni kampüslerimiz arasında yerini alacak.

iPad’li eğitim ideal sınıfta

Ataşehir Doğa Koleji’nde öğrenciler derslerde ile iPad ile eğitim görüyor. Apple ve Promethan’ın teknolojik imkânlarıyla Avrupa’nın en gelişmiş okulu sıfatını kazanan Doğa Koleji Ataşehir Kampüsü, Türkiye’de ilk K12’de yetkili Apple Eğitim Merkezi (Training Center), olma özelliğini taşıyor. Öğrenciler, müfredatı Apple ve Doğa Koleji tarafından belirlenen dersleri, iMac ve Wacom tabletlerle özel labratuvarlarda eğitim alıyorlar. Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler uluslararası geçerliliği olan sertifika ile ödüllendiriliyor. Ataşehir Kampüsü, dünya çapında bulunduğu her ülkede sadece bir tane olan “light-house” olarak anılan, Apple’ın teknoloji merkezli okulları arasına girdi. ‘’İDEAL SINIF’’ Doğa Koleji’nin hali hazırda uyguladığı yeni nesil öğrenme ortamına verilen bir isim oldu..

Müjde, Doğa Üniversitesi’nin hazırlıkları tamamlandı

Doğa Koleji anaokulundan liseye kadar gösterdiği başarıyı ve istikrarı üniversite hayatına taşıyacak. Doğa Üniversitesi her şeyiyle hazırlıklarını tamamladı. Şu an YÖK’ün önünde... 1 veya 2 ay içinde sonuca ulaşacak ve 2013 yılı için öğrenci alımlarına başlayacak.

SBS’de yıllardır değişmeyen liderlik

Doğa Koleji olarak öğrencilerimizi Doğa Konseptli Eğitim Modeli ile anaokulundan itibaren hayata hazırlıyoruz. Öğrenci merkezli eğitim felsefemizle öğrencimiz her alanda kazandığı başarısını SBS sonuçlarında da sürdürüyor. Yıllardır SBS’de en başarılı okul olarak öne çıkıyoruz, bu yıl da kırılması güç bir rekora imza attık. Ataşehir Doğa Koleji 494.053 puan ortalamasıyla Türkiye’de zirvenin sahibi olurken, 492.325 puanla Avcılar Doğa Koleji ve 476.599 puanla Topkapı, Doğa Koleji’ni SBS’de bir kez daha zirveye taşıdı.

Anaokulunda Fen Laboratuvarı olur mu ?

Doğa Koleji’nde Türkiye'de ilk kez anaokulunda fen laboratuvarlarını kullanılıyor. Doğa Koleji Çocuk Üniversitesi Anaokulları Fen ve Bilim Modüllerini Amazing Animals, Powerful Plants, Eco-Fest, Nature Diary, Nature Glossary, Eco-Careers, Science Challenge of the Month, Science Festivals gibi konu başlıkları oluşturuyor.

Öğrencinin ufku öğretmeninki kadardır

Eğitim öğretmenle başlar. Öğretmenin iyi bir eğitim verebilmesi için kaliteli ve güvenilir, kültürümüze hitap eden eğitim ve öğretmen eğitimi kaynaklarına ve yöntemlerine ihtiyacı vardır. Bu kaynakların ve yöntemlerin elde edilebilmesi için zirvedeki eğitim sistemlerinin ve teknolojilerin incelenerek eğitim sistemine entegre edilmesi gerekir. Bu entegrasyon için Türkiye genelinde uzun dönemli Ar-Ge çalışmalarına ihtiyaç vardır. Doğa olara biz Türkiye eğitimine destek vermeye ve vizyon üretmeye devam edeceğiz.

Her öğrenci özeldir: SOES

Öğrencilerimiz sadece akademik anlamda değil sporla, sanatla ve sosyal organizasyonlarla hayata hazırlanan bireyler. Doğa Koleji Beykoz Kampüsü’nü model alarak bir eğitim felsefesi oluşturdu. Doğa Konseptli eğitim Modeli. Ortaokulda öğrencilerinde bu model SOES’e dönüşüyor. Ortaokul öğrencilerine verilen temel derslerin yanında onları dünya vatandaşı haline getirecek SOES uygulamasına tüm kampüslerimizde yer veriyoruz. Böylece öğrencileri 6. sınıftan itibaren Doğa Anadolu Liseleri’nde uygulanan t-MBA modeline hazırlıyoruz. 6, 7 ve 8. sınıflar için geliştirilen SOES “Eğitim Koçluğu” sistemin temelini oluşturuyor.

Türkiye Ekonomisini Kalkındıracak Eğitim Modeli: t-MBA

Lisede bu model t-MBA ile destekleniyor. Yani lise düzeyine indirgenmiş bir üniversite MBA programı. Sadece Doğa Koleji Liseleri’nde uygulanan ve Londra Ticaret ve Sanayi Odası ve dünyanın her yerinde geçerli Pearson onaylı t-MBA Eğitim Modeli kapsamında yarının gençleri akademik, sosyal, sanatsal ve sportif hayata donanımlı bir şekilde hazırlanırken iş dünyası ve kariyer yolları konusunda da bilinçleniyor. Sene sonunda ders, tez ve stajlarında başarı göstere gençler uluslararası akreditasyonlu bir diploma almaya hak kazanıyorlar. Her sene Lütfi Kırdar Kongre merkezinde bizim dünyanın en büyük amfi deri olarak tabir ettiğimiz, çok seçkin ve çok başarılı konukların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz t-MBA Zirvesi’nin bu yıl beşincisini düzenledik. Bu zirvelerde her yıl çok önemli kişileri misafir ediyoruz. Bu yıl açılış konuşmasını Türkcell CEO’su Süreyya Ciliv yaptı. Geçen yıl da bu konuşmayı Ahmet Nazif Zorlu yapmıştı. Öğrencilerimiz Türk iş hayatının duayenlerinden çok şey öğreniyor.

Yurtdışı Kampüsleri

Kanada aslında Doğa Koleji’nin yurtdışına açılan ilk penceresiydi. 2010 yılında Kıbrıs’la bu açılımı genişlettik. Kıbrıs Doğa Koleji İngiliz eğitim sistemine daha yatkın. Kıbrıs’daki eğitim beklentileri Türkiye’dekinden çok farklı değil ama sonuç olarak zorlu bir uyum sürecinden geçtik. Bugün Kıbrıs’ta tam bir adaptasyonla başarılı bir eğitim imkânı sunuyoruz. Kıbrıs’ın eğitimine şu an yön verir hale geldik. Önümüzdeki yıl yurtdışında birkaç ülkede daha okul açacağız.

Dünya Markası olma yolunda dünya devleriyle işbirliği

Yola ilk günden itibaren dünya markası olma hedefiyle çıktık. Ama biliyoruz ki ülkenizde lider olmadan dünya markası olmanız mümkün değil. Bugün artık Türkiye’de eğitim sektörünün lideriyiz. Yine dünya markası olmak için dünya markalarıyla dünya devleriyle aynı platformda buluşmanız gerekiyor. Doğa Koleji bir dünya markası olma yolunda dünya devleriyle birlikte yürüyor. Doğa Koleji kurumsal, akademik, teknolojik ve sosyal anlamda dev markalarla beraber çalışıyor. Apple, Pearson, Oxford, Promethean, Britanica, Harvard Üniversitesi, Turkcell, Vestel, İstanbul Üniversitesi işbirlikleri Doğa’nın gücüne güç katıyor. Daha da önemlisi bu çok önemli kurumların yanında Türkiye’yi dünyada en iyi şekilde temsil ediyor ve dünyaya örnek olan eğitim modelleri üretiyoruz.

CEO