Dünyaya yön veren yeni bir dil

Dijital dünya ve bu dünyaya erişmek için kullanılan her türlü teknoloji kendine ait evrensel bir dil üretti. Farklı mesleklere mensup, farklı eğitim altyapısından gelen bireyler olarak bu dili öğrenmeye çalışıyoruz ancak bu konuda bizden çok daha yetenekli ve sözü geçen insanlar var ki onlar bu dili öğrenmekle kalmayıp her gün geliştiriyorlar, durmadan yeni kelimeler ekliyorlar: Bilgisayar Mühendisleri.

20.08.2015 - 00:55

Dünyaya yön veren yeni bir dil

Hemen her şeyin bilgisayar ortamına taşındığı çağımızda en popüler mesleklerden biri Bilgisayar Mühendisliği… Programlama ve algoritmayla ilgilenen bilgisayar mühendisleri kurdukları yeni dille ve ürettikleri yeni teknolojilerle hayatımızı ve iletişim biçimimizi şekillendiriyorlar.

Bilgisayar ve mobil cihazların yoğun, kullanımı Bilgisayar Mühendisliği alanında yoğun emek gücüne gereksinim duyulmasına neden oluyor. Bu nedenle üniversiteler öğrencilerine programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım-donanım tümleştirmesi gibi eğitimler veriyor.

Uygulamalı eğitim anlayışıyla öne çıkan Nişantaşı Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü eğitmenleri, bölümde öğrencilerin yazılımların neyi yapabileceği, yazılımların görev üzerinde nasıl verim gösterebilecekleri, saklanmış verileri nasıl yazıp okuyabileceği, yazılımların nasıl daha akıllı çalışabileceği, insan ve yazılım arasındaki iletişimin nasıl yapılacağı gibi konularda eğitim aldıklarını belirtiyorlar. Öğrenciler bu konuların yanında ASIC, FPGA ve devre tasarımı ile yazılım-donanım entegrasyonu konularında da çalışabiliyorlar. Bambaşka bir dilin uzmanı olarak mezun olan gençler, dünyayı değiştirecek teknolojilerin sebebi olma yolunda çok önemli adımları daha üniversite sıralarında atıyor.

Sayfa Yükleniyor...