Haziran 2016 tarihinde UNESCO tarafından düzenlenen “Daha İyi Bir Gelecek İçin Eğitim” konulu kompozisyon yarışmasına 153 ülkenden 12,937 öğrenci katılım sağladı.

Dünyanın her yerinden 25 yaşını aşmamış öğrencilerin katılarak daha iyi bir gelecek için tasarladıkları eğitim sistemi hakkında görüşlerinin yer aldığı kompozisyonlarla yarışmaya katıldı.

Haziran ayında gerçekleşen yarışmanın sonucunda Çevre Koleji öğrencisi Ece Sevanay dünya ikinciliğine layık görülerek “50.000 Japon Yeni” almaya hak kazandı.

Çevre Koleji Lise Koleji Müdürü Nurhan Deniz elde edilen gurur verici başarı ile ilgili olarak yaptığı kısa değerlendirmede, akademik başarıların hiçbir zaman tesadüf olmadığını, araştıran sorgulayan dünya vatandaşı yetiştirmenin Çevre Koleji'nin temel amacı olduğunu ifade etti.

"AMAÇ ROBOT DEĞİL ARAŞTIRAN İNSANLAR YETİŞTİRMEK OLMALI"

Ece Sevenay ise “Benim Ütopyamda Eğitim” konulu kompozisyonunda kazanmış olduğu başarıya ilişkin ifadelerinde, “Biz öğrenciler eğitim sisteminin içerisinde yetişen bireyler olduğumuz için, eğitim sisteminin eksikliklerini birebir yaşıyoruz. Ben de buradan yola çıkarak, geleneksel kuralcı bir sistemle insanların sınıflandırılmaması gerektiğini, her bir bireyin kendi farklılıklarıyla değerli olduğunu ve eğitim sisteminin temel amaçlarından birisinin her şeyi ezbere bilen robotlar değil, araştıran sorgulayan insanlar yetiştirmek olması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu farkındalığı Çevre Kolejinde kazandım. Aldığım bu ödül hem benim adıma hem de okulum adına gurur verici” ifadelerini kullandı.