Eğitimde uçucu madde yasak

Su bazlı yapıştırıcılar dışındaki ürünlerin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılması yasaklandı.

05.08.2010 - 17:34

Uçucu maddelerin zararlarından insan sağlığının korunması hakkındaki yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısından yayımlandı.
   
Yönetmeliğin amacının; kişilerde bağımlılık yapabilen uçucu madde içeren ürünlerin kontrolünü sağlamak, özellikle çocukların erişimini ve kullanımını önleyerek onları ve toplumu bu maddelerin zararlı etkilerinden korumak olduğu belirtildi.
 
İşyeri sahip ve işletenlerince, çalışanların yılda en az bir kez olmak üzere konuyla ilgili yeterli ve uygun eğitimi almalarının sağlanacağı kaydedilen yönetmelikte, bu eğitimin işyeri hekimi bulunan yerlerde işyeri hekimlerince, diğer işyerlerinde ise koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında toplum sağlığı merkezlerince verileceği bildirildi.
 
"DİKKAT! ÇOCUKLARA SATILAMAZ"

Yönetmeliğe göre söz konusu ürünlerin dış ambalajlarına ve varsa iç ambalajlarına toplam alanın yüzde otuzundan az olmayacak şekilde ''Dikkat! Sağlığa zararlıdır. Çocuklara satılamaz, Verilemez'' ibaresi konulacak.

Bu uyarı yazısına Sağlık Bakanlığı tarafında onaylanacak resim ve şekil de eklenebilecek, ancak ürünlerin etiketlerinde tüketicileri yanıltacak veya kayıtsızlığa düşürecek yazı ve resimlere yer verilemeyecek.
  
ÜRÜNLERİN HOŞ OLMAYAN KOKU İHTİVA ETMELERİ ZORUNLU 
Yükseköğretim kurumları ile mesleki eğitim ve iş eğitimi yapan kurumların, eğitim gereği kullandıkları ürünlerin hoş olmayan koku ihtiva etmeleri ve eğitim - öğretim faaliyetlerinde hoş olmayan koku ilave edilmiş ürünlerin kullanılabilmesi için kullanım alanında kısmi veya genel havalandırma sistemi bulunması zorunlu kılındı.
  
Bu ürünleri üretmek veya ithal etmek isteyen firmaların, üretim veya ithal izni veren kuruma müracaat etmeleri gerekiyor.

Bu kurumun Bakanlığa müracaatı üzerine, Bilimsel Kurul tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında söz konusu ürünün üretimi hususunda ilgili kuruma görüş verilecek.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...