Eğitimi eğlence ile birleştirmek

Eğitim uzmanlarının son dönemde sıklıkla vurguladıkları bir konu var: Eğlenerek öğrenmek. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimi için oldukça yararlı olan bu yöntem Japonya’da bir anaokulunda hayat buldu.

27.07.2015 - 23:41

Eğitimi eğlence ile birleştirmek

Uzmanlar, çocukların zihinsel ve kişisel gelişimlerinde en önemli noktalardan biri olarak oyun oynamayı gösteriyor. Oyun sayesinde çocuklar hem bedensel gelişimlerini sağlıklı olarak sürdürüyor hem de problem çözme, oyun kurma gibi özelliklerle zihinsel ve akademik anlamda güçlü bireyler oluyorlar.

Çocukların oyun, örgü örme gibi konularda becerikli olması akademik öğrenmelerini de olumlu etkiliyor. Bu anlayışla öğrencilerini yetiştiren Japonya’da bir anaokulu her yerde çocukların tüm ihtiyacını karşılayacak okulların tasarlanmasının ve hayata geçirilmesinin mümkün olduğunu gösterdi.

Nagazaki kenti yakınlarında bulunan OB Anaokulu okyanus yakınında, dağlarla çevrili bir manzaraya sahip. Oyun ve öğrenmeyi bir arada yürüten anaokulu, bina içindeki boşlukları öğrenciler için oyun alanlarına dönüştürdü. Tek renkli ve kutu görünümlü olan okul, yaratıcılığı ve hareket etme isteğini artırıyor. Örneğin çocuklar merdivenlerden çıkmak istemezlerse ipten yapılmış tünelleri kullanabiliyorlar. Okulda yazı tahtası olarak duvarlar kullanılıyor.

Okul, tasarımı ile çocuklara fiziksel dayanıklılık ve dikkat gibi çok önemli özellikler kazandırıyor. Kendi kendine öğrenmeyi teşvik eden anaokulu yönetimi geleceğe sağlıklı bireyler kazandırmak istediklerini söylüyorlar.

Sayfa Yükleniyor...