Engelli çocuklar sporla buluşuyor

"Uluslararası İlham Projesi", engelliler başta olmak üzere ilköğretim çağındaki çocukları sporla buluşturmayı amaçlıyor.

04.03.2011 - 14:38

Engelli çocuklar sporla buluşuyor

Londra 2012 Olimpiyatları'nın oyun, beden eğitimi ve spor temelli resmi sosyal sorumluluk programı olan ''Uluslararası İlham Projesi''nin tanıtım gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, projenin amacının, başta engelli çocuklar olmak üzere tüm dezavantajlı çocukları kapsayacak şekilde farklı yetenek düzeyindeki çocukların yüksek nitelikli beden eğitimi, fiziksel etkinlik ve spor faaliyetlerini artırarak, sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Proje kapsamında, engelli çocukların gelişimine katkı sağlayacak her türlü etkinliği ayrıca önemsediğini belirten Çubukçu, projenin iki önemli vurgusu bulunduğunu bildirdi ve şu açıklamalarda buulndu:

''Bunlardan ilki, çocuklarımıza fiziksel etkinlik ve spor yoluyla sunduğumuz hizmetlerin niteliğini geliştirmek; ikincisi, beden eğitimi, spor ve fiziksel eğitimin sadece performans, rekabet, yarış ve kazanma kavramlarıyla ilintili olmadığını, yani farklı yönlerinin de olduğunun anlaşılmasını sağlamak ve beden eğitimi, spor ve fiziksel etkinliğin herkes için gerekli, herkes için yapılabilir, herkes için ulaşılabilir ve kapsayıcı olduğu anlayışını yerleştirmek.

Uluslararası İlham Projesi'nin bu amacımıza yönelik çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu çerçevede, 1987'den beri okutulmakta olan beden eğitimi dersi öğretim programı, 2006 yılında ilköğretim okulları için, 2009 yılında da ortaöğretim okulları için yenilenerek uygulamaya konulmuştur. 2007'de ise Beden Eğitimi Öğretmen Kılavuz Kitabı çalışması, öğretmenlerimiz ve okullarımızın kullanımına sunulmuştur. Bundan önceki son kapsamlı kılavuzun, 1966 yılında hazırlanmış olduğunu da söylemeliyim. Ayrıca yeni inşa edilen okullarımızın yüksek standartlarda fiziksel imkanlara sahip olması, okullarımıza spor salonu inşa edilmesi de okullarımızın mevcut ortamlarının geliştirilmesi ve kalitenin artırılmasına yönelik yaptığımız çalışmalardan bazılarıdır.''

''KALİTENİN ARTIRILMASI İŞ BİRLİĞİYLE MÜMKÜN''
Eğitimin çok dinamik bir süreç olduğunu ve sürekli yenilenmeyi gerektirdiğini vurgulayan Çubukçu, bu alanda kalitenin artırılmasının kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, tüm kesimler ve hatta uluslararası iş birliğinin geliştirilmesiyle mümkün olduğunu söyledi.

Uluslararası İlham Projesi ve bu projeyle birlikte Türkiye, İngiltere ve İskoçya arasında geliştirilen iş birliğinin bu bakımdan da son derece anlamlı ve önemli olduğunu bildiren Çubukçu, ''Projenin, ülkemiz ve İskoçya okulları arasında sağlanan okul bağlantılarının oyun, beden eğitimi, spor ve fiziksel etkinlik yoluyla okul denetimleri ve öğretmenlerin deneyimlerinin paylaşılması ve bu deneyimlerin getireceği yeni kazanımların öğrencilere aktarılması için güzel bir fırsat sunduğuna inanıyorum'' dedi.

Projeyle, politika ve materyal geliştirme, modelleme, kapasite artırımı, gönüllülük, farkındalık yaratmaya yönelik yapılacak faaliyetlerin başarılı olabilmesi için tüm tarafların bu projeye destek vererek sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini ifade eden Çubukçu, ''Bu sorumluluğu fazlasıyla yerine getireceğimize inanıyorum. Çünkü çocuklarımızın yüzlerindeki gülümseme, hayata umutla ve inançla bakmaları, sağlıklı mutlu ve başarılı bir hayat sürmeleri her türlü değerin üzerinde. Çocuklarımız için öğrenme sürecinin eğlenceli, motive edici, canlı, yaratıcı, dikkat çekici şekilde yapılandırıldığı, aktif katılımlarının sağlandığı, birbirleriyle iletişim kurarak öğrenmelerine imkan veren etkin öğrenmeyi sağlayan öğretim ortamlarını hak ediyorlar'' diye konuştu.

Çocukların okul ortamında öğrendiklerinin sadece derslerden ibaret olmayacağı, okulun onlar için yaşam alanı olacağı ve severek mutlulukla gidebilecekleri mekanlar olması için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Çubukçu, ''Çocuklarımızın aynı zamanda oyun oynamalarına ve sosyal ortamlar geliştirmelerine fırsat sağlayacak ortamların oluşturulması için çaba sarf ediyoruz'' diye konuştu.

ANKARA, MERSİN VE TRABZON PİLOT İLLER SEÇİLDİ
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Derya Aydıner de proje kapsamında, Türkiye'de Ankara, Mersin ve Trabzon'da 15 okulda pilot çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Türkiye'de oluşturulan çalışma grubunun, İngiltere'ye gidilerek karşılıklı değerlendirme ve fikir alışverişinde bulunulduğunu belirten Aydıner, şöyle konuştu:

''Karşılıklı örnekler incelenerek iş birliğinin geliştirilmesi için Uluslararası İlham Projesi hazırlanmıştır. Üç yıl sürmesi planlanan bu proje nisan ayında başlamıştır. Çocuk ve gençlerimizin spor ve fiziksel etkinliklerden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için olanaklarımızı iyileştirmeye çalışmaktayız. Fiziksel etkinlikler, çocuklarımızın sadece fiziksel gelişimini değil, sağlıklı yaşam biçimi kazanılması, sosyalleşme, paylaşım, kendine güven gibi belirli amaç doğrultusunda kendisini disipline etmesini de sağlayacaktır. Projeyle çocuklarımızın ders saatleri dışında fiziksel etkinliklere ve spor faaliyetlerine katılmaları amaçlanmaktadır.''

Aydıner, mevcut uygulamalara engelli çocukları da dahil ederek, farklı yetenek gruplarından tüm çocukları kapsaması için proje kapsamında çeşitli uygulamalar yapıldığını belirterek, ''Bu amaçla Ankara, Mersin ve Trabzon'da 15 okulda pilot çalışmalar yapılmaktadır. Başarılı projeler, bundan sonraki çalışmalarda yararlanılmak üzere ilgili kurumlarla paylaşılacaktır'' diye konuştu.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway da Türkiye ile İngiltere arasında turizm, eğitim, kültür gibi birçok alanda ortaklıklar geliştirildiğini vurgulayarak, ''Londra 2012 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Birleşik Krallık ve Türkiye'den sporcuların çok sayıda madalya kazanmasını arzu ediyoruz ama önemli olan kazanmak değil katılmak'' diye konuştu.

ULUSLARARASI İLHAM PROJESİ
Projeyle, engelliler dahil olmak üzere tüm dezavantajlı çocuklar ve her türlü yetenek düzeyinden çocuk ve gençlerin hayatlarını zenginleştirmek amaçlanıyor. Bu amacın, öğretmenler, toplum liderleri ve gönüllüler yoluyla, yüksek kalitede ve herkesi içeren oyun, beden eğitimi, spor ve fiziksel etkinliğin okullarda kullanılmasıyla gerçekleştirilmesi planlanıyor. Uluslararası İlham, 20 ülkede 12 milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...