Erkek ilişkide ezildiği anda şiddete başvuruyor

Ankara'da özel bir okul, Ankara Barosu Başkanlığı'nın başlattığı şiddet mağduru kadınlara yönelik Gelincik Projesi'nin destekçisi oldu.

Anadolu Ajansı 06.12.2011 - 11:32

Erkek ilişkide ezildiği anda şiddete başvuruyor

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Özel Gürçağ Okullarını ziyaret ederek, öğrenci ve velileri proje hakkında bilgilendirdi.

Feyzioğlu, Türkiye'de kadına yönelik şiddetin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, erkeklerin ilişkilerinde ''ezildiği'' anda şiddete başvurduğunu söyledi.

Proje kapsamında çok sayıda şiddet mağduru kadınla temasa geçtiklerini anlatan Feyzioğlu, ''Zekasını kullanarak karşısındakiyle başedemeyenler kaba kuvvet kullanır. Erkekler ilişkilerinde 'ezildiği' anda şiddete başvuruyor'' dedi.

Öğrencilere bütün ilişkilerinde sevgi ve saygılarına layık insanlarla birlikte olmalarını öğütleyen Feyzioğlu, ''Sizi saymayan insanlarla sizi seviyor diye sakın birlikte olmayın, arkadaş da olmayın, evlenmeyin de. Sizi seven insan başarılarınızdan gurur duyar. Birlikte olduğunuz insanın size saygısı yoksa başarılarınızdan rahatsız olur. Sizi saymayanın sevgisi de gerçek değildir'' diye konuştu.

Toplumda kadın erkek ilişkilerinde kadınların yaşadığı şiddetin yaygınlığına işaret eden Feyzioğlu, bu çerçevede projeye eğildiklerini ifade etti. Feyzioğlu, ''Türkiye'de kadına şiddet dünya ortalamasının üzerinde'' dedi.

Ankara Barosu Gelincik Projesi Başkanı Hilal Akdeniz de, 77 yıl önce seçme ve seçilme hakkını elde eden Türk kadınının bugün şiddet mağduru haline geldiğini belirtti.

Kadına şiddete karşı mücadelenin tarihi hakkında bilgi veren Akdeniz, kadına karşı şiddet konusunda gerekli kanuni düzenlemelerin bugüne kadar gerçekleştirilmediğini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının üzerinde çalıştığı taslağın ise halen beklediğini söyledi.

Özel Gürçağ Okulları Genel Müdürü Hüseyin Gürsoy da projenin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Son yıllarda kadına şiddetin giderek arttığına işaret eden Gürsoy, çocukların bu konuda bilinçli bir şekilde yetişmesini istediklerini söyledi. Söz konusu çalışmanın bu anlamda atılan ilk adım olduğunu ifade eden Gürsoy, ilerleyen süreçte projeye destek veren sanatçılarla da çeşitli etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.

Çocukların sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını istediklerini anlatan Gürsoy, sağlık, kültür gibi alanlarda da projeleri olduğunu ve bunları sürekli hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Öğrencilerin bu tür projelere ilişkin öneriler getirdiklerini de dile getiren Gürsoy, öğrenciler, öğretmenler, okul çalışanları ve tüm velilerin katılımıyla projeye katkı sağlamak istediklerini ifade etti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...