Türkiye’de, faaliyet gösterdiği birçok alanda lider konumda olan Limak, yurtiçi ve yurtdışında birçok proje ve yatırımı başarıyla yönetirken, Limak Vakfı faaliyetleri kapsamında eğitim alanında da projeler yürütüyor. Bu yolla, başta  kız öğrenciler olmak üzere geleceğin mühendislerinin yetiştirilmesine katkı sağlıyor. Hayata geçirilen projelerden Evin Küçük Mühendisleri ile; mühendisliği okul öncesi çağlardan itibaren çocuklara sevdirmek amaçlanıyor.

Gaziantep’te başlatılan projenin pilot uygulaması olarak;  Eylül 2017’deki lansman etkinliğini takiben Ocak 2018’de eğitici eğitimleri tamamlandı. 

Gaziantep’teki pilot uygulaması Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile gerçekleştirilen projede, okul öncesi dönemdeki çocukların ince ve kaba motor becerilerinin artırılmasına yönelik olarak hazırlanan etkinlikler uygulandı ve çocuklarda mühendislik odaklı yaratıcı düşüncenin temelleri atıldı. Sınıflardaki etkinliklerin yanı sıra, veli ve çocuklar arasındaki etkileşimi artırmak amacıyla hazırlanan ‘Evin Küçük Mühendisleri’ kitabı velilere armağan edildi. Farklı mühendislik alanlarının tanıtıldığı bu kitapta, velilerle çocuklarının ortaklaşa gerçekleştireceği oyunlar örneklendi ve çocuklarla birlikte yapmaları için teşvik edildi.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜN MAKETİNİ YAPTILAR

Projenin son aşaması olarak düzenlenen Mühendislik Günleri Panayırı, Nazire Eruslu Anaokulu’nda,  Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Millî Eğitim Müdür Yardımıcı Mustafa Kirazoğlu, okul müdürü, öğretmenler, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Projenin son aşaması olarak düzenlenen Mühendislik Günleri Panayırı, Nazire Eruslu Anaokulu’nda,  Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Millî Eğitim Müdür Yardımıcı Mustafa Kirazoğlu, okul müdürü, öğretmenler, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ailelerin çocuklarıyla birlikte tasarladığı ürünler, eğitim kapsamındaki okullarda düzenlenen Mühendislik Günleri panayırında sergilendi. Yapılan ürünler arasında; geometri tahtasından bardaklardan yapılan denge kulelerine, çubuklarla inşa edilen iskelelerden atık malzemelerden yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü maketine kadar birçok farklı ürün vardı. Evin Küçük Mühendisleri Kitabı’ndan ilham alan çocuklar ve aileleri kendi özgün projelerini de geliştirerek; pet şişeden basit mekanizmalı elektrik süpürgesi, su basıncı yardımıyla çalışan asansör sistemi ve yay mekanizması ile kendi elektriğini üreten ev mekanizması gibi tasarımlar ile mühendislik mesleğini deneyimlemiş oldu.

"HAYAL KURUN MERAK EDİN, SORGULAYIN"

Ebru Özdemir (Limak Vakfı Başkanı) 
Ebru Özdemir (Limak Vakfı Başkanı) 

Evin Küçük Mühendisleri Projesi’nin Mühendislik Günleri Panayırı’nda bir konuşma yapan Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir; bir ülkenin ekonomik, siyasi ve kültürel gelişmişliğini, o ülkenin öğrencilerine sunduğu eğitimin kalitesi, bilimsel araştırma kapasitesi, yüksek teknolojiye dayalı bir ekonomik modelin belirlediğini söyleyerek, “Biz de ülkemize ekonomik bir mucize yaşatmak istiyorsak, gençlerimizi 21’inci yüzyılın bilgi, beceri ve yetkinlikleriyle zenginleştirmek ve donatmak zorundayız” dedi. Özdemir, “Unutmayalım ki bugünün teknolojisi, bugünün iş dünyası, kendisini fen, teknoloji, mühendislik, matematik alanlarında yetiştirmiş kişilere büyük fırsatlar sunuyor; sunacak. Bu fırsatlardan yararlanmak için evlatlarımızı, en erken yaştan sadece okulların duvarları ile sınırlandırmamız gerekiyor. Hedefimiz, Gaziantep’te başlattığımız bu projemizi birçok ilimizde de hayata geçirmek” dedi.

Konuşmasında çocuklara seslenen Özdemir, “Hayal kurun, merak edin, sorun, sorgulayın… Bol bol kitap okuyun ve kendinizi geliştirin” önerisinde bulundu.

ÖZDEMİR: KARAR VERİCİ NOKTADAKİ KADIN SAYISI ARTMALI