Fedakar öğretmenler

Van'da Beyüzümü İlköğretim Okulundan her gün 1 öğretmen, rahatsızlıkları nedeniyle okula devam edemeyen 2 öğrenciyi evinde ziyaret ediyor, ders veriyor.

17.12.2010 - 10:52

Van'da terör nedeniyle göç eden ailelerin yaşadığı Beyüzümü Mahallesi'nde eğitim veren okulun 7. sınıf öğrencisi Faruk Dağbaş romatizmal rahatsızlığı, geçen yıl okul çıkışında geçirdiği trafik kazasında yaralanan 8. sınıf öğrencisi Mehmet Nesim Erdemir de, yürüme güçlüğü nedeniyle bu yıl okula devam edemedi.       

Öğrencilerinin bu durumuna üzülen öğretmenler bir araya gelerek, her gün mesai saatleri dışında, Dağbaş ve Erdemir'e evinde ders vermeyi kararlaştırdı.        

Hazırlanan program doğrultusunda düzenli olarak Dağbaş ve Erdemir'in evine giden öğretmenler, kendi branşlarındaki dersleri anlatarak, öğrencilerin eğitiminin aksamamasını sağlıyor.         Beyüzümü İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Kızıldeniz, öğretmenlerin okuldaki iki öğrenci için büyük çaba gösterdiğini ifade ederek, ''Bu, büyük bir fedakarlık örneği. Öğretmenlerimizin bu davranışı toplumsal bir bilincin oluşması açısından çok önemli'' dedi.       

Öğretmenlerden Orhan Oruç ise Mehmet Nesim Erdemir'in okulun en başarılı öğrencilerden biri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:        

''Okula gelemeyen iki öğrencimizin başarısının devam etmesi için öğretmen arkadaşlarımızla evlerine giderek bunu telafi edebiliriz dedik. Programlı bir şekilde öğrencilerin evine giderek dersleri anlatıyoruz. İki öğrencimizden de çok iyi sonuçlar aldık. Sınavlarda çok iyi puanlar alıyorlar.''
       
''ÖĞRETMENLİK VİCDANİ BİR MESLEKTİR''
Öğretmenliğin her zaman fedakarlık gerektiren bir meslek olduğunu belirten Oruç, ''Öğretmenliği vicdani bir meslek olarak değerlendiriyorum. Manevi karşılığını beklediğimiz bir iş yapıyoruz. Gelecekte bu öğrencilerimizi bir üniversite öğrencisi, öğretmen, doktor ve mühendis olarak görmek, beklediğimiz manevi karşılıktır'' dedi.        

Romatizmal rahatsızlığı yüzünden yaklaşık iki aydır tedavi gördüğünü ve yatağından kalkamadığı için okula gidemediğini anlatan Faruk Dağbaş, öğretmenlerinin bu davranışından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.        

Okul ortamını ve arkadaşlarını özlediğini anlatan Dağbaş, ''Öğretmenlerim ve arkadaşların eve gelerek ders veriyor. Onlar gittikten sonra da uğraşım olmadığı için ders çalışmaya devam ediyorum. Öğretmenlerimin ilgisi beni mutlu ediyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...