FETÖ ile bağlantısı tespit edilen öğrencilerin bursu kesilecek

Burslu olarak Türkiye'ye gelen öğrencilerden FETÖ ile bağlantısı olanların bursu kesilecek.

Anadolu Ajansı 04.08.2016 - 13:45 | Son Güncelleme : 04.08.2016 - 13:54

FETÖ ile bağlantısı tespit edilen öğrencilerin bursu kesilecek

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı olan Türkiye Burslusu uluslararası öğrencilerin burslarının kesileceğini ve emniyet güçleriyle işbirliği yapılarak ülkelerine geri gönderileceğini söyledi.

Öğrencilerin vatandaşı oldukları ülkelerin resmi makamlarını bilgilendirdiklerini ifade eden Bülbül, "Öğrencilerimizin bu örgütün eylemlerinden mağdur olmamaları için bu tür istismarlara karşı dikkatli olmaları önem taşımaktadır. Bu yüzden öğrencilerimizin kendilerine bu yapıdan gelebilecek her türlü tacize karşı emniyet birimlerimize veya başkanlığımıza bilgi vermelerini istedik" dedi.

Öğrencilerle yüz yüze mülakatlar yaptıklarını anımsatan YTB Başkanı, en önemli kriterlerden birinin de başvuru sahiplerinin FETÖ bünyesindeki herhangi bir okulla bağlantısının bulunmaması olduğunu dile getirdi.

FETÖ EVLERİ TERK EDİLİYOR

Kudret Bülbül, bursla Türkiye'ye gelen öğrencilerin FETÖ mensuplarınca istismar edilmeye çalışıldıklarının bilindiğini dile getirerek, 15 Temmuz sonrası birçok öğrencinin terör örgütünün evlerini terk etmeye başladığı bilgisini paylaştı.

100 BİN ÖĞRENCİYE BURS

Her yıl 5 bin öğrencinin yararlanabildiği burslar için 2016 yılında Suriyeli ögrenciler hariç YTB'ye 95 bin başvuru yapıldı.

Suriyeli öğrencilerin de başvurmalarının ardından bu sayının 100 bini geçmesi bekleniyor.

650 TL İLE 3 BİN TL ARASINDA

YTB, eğitim hayatını Türkiye'de devam ettirmek isteyen lisans öğrencilerine 650, yüksek lisans öğrencilerine 850, doktora öğrencilerine bin 200, araştırma burslularına da 3 bin TL katkıda bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...