Genç girişimcinin hayali gerçek oldu

Üniversiteyi bitirdikten sonra kendi işini kurmayı hayal eden genç girişimci, KOSGEB'ten aldığı destekle 7 ay önce mobilya atölyesini kurdu.

24.02.2011 - 11:13

Muğla Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği mezunu olan 28 yaşındaki Ramazan Kumsal, Osmanlı ahşap sanatlarından oymacılık ve kündekariyi modüler mobilyaya uyarlama projesi ile 27 bin liralık bu desteği kazanarak kendi işini kurduğunu söyledi.        

Kumsal, Malatya Yunus Emre Endüstri Meslek Lisesi Mobilya ve Dekorasyon Bölümü mezunu olduğunu, daha sonra da Muğla Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliğini bitirdiğini anlattı.        

Okuldan sonra, 5 yıl bir işletmede çalıştığına değinen Kumsal, lisede okuduğu dönemlerden beri mobilya sektörü ile iç içe olduğunu, o yıllarda pek çok işletmede çıraklık dahi yaptığını kaydetti.        

Üniversiteyi bitirdikten sonra hep kendi işini kurmayı hayal ettiğini belirten Kumsal, KOSGEB'in kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere önce eğitim sonra da destek verdiğini duymasının ardından müracaat ettiğini aktardı.        

Kumsal, şu bilgiyi verdi:        

''KOSGEB'in destek kredisine müracaatta bulundum. Elemeden geçtim. Bir komisyon toplanarak, sunmuş olduğum iş fikri değerlendirmeye alındı. Bu değerlendirmenin ardından 15 gün eğitim seminerine katıldım. Eğitimler sırasında hayali olarak bir şirket kurdum. Şirketin gelişmesi, büyümesi, hedefleri gibi bazı kriterler vardı. Bunları uygulamalı bir şekilde hocamızın nezaretinde gördük. Kar, zarar finansmanı; başa başa noktası; aylık gelir gider tablolarını öğrendik. Çok verimli oldu. Bu eğitimin ardından belgeyi hak kazandım. Ardından kredi için bir iş planı oluşturdum. O iş planını oluşturduktan sonra kurul tekrar değerlendirmeye aldı. Bundan sonra bir mülakata girdim. Mülakatın ardından kendi işletmemi kurdum ve 27 bin lira destek aldım.''        

Kurula sunduğu iş fikrine dikkati çeken Kumsal, ''Genç girişimcilik desteğine başvuru yaptığımız zaman benim aklımda üniversitede aldığımız eğitim vardı. Kündekari ve oymacılık sanatı. Kündekari ve oymacılık sanatının modern mobilyaya uygulanabilirliğine ilişkin iş fikrimi sundum. Bu tarz klasik ile modernin iç içe geçişi şeklinde. Üniversitede eğitim aldığımız dönemlerde bu alanda uygulamalı eğitim yapıyorduk. Kuracağım işletmede bu iki sanatı modüler mobilyaya uyarlayacağımı anlattım. Fikrim ilginç ve güzel bulundu. Kabul gördü'' ifadesini kullandı.
        
''KENDİ İŞİMİ KURMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM''
Kendi işini kurmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Kumsal, şunları kaydetti:       

''Kent merkezinde 40 metrekare ofisimiz var. Ayrıca Yeni Sanayi Sitesi'nde 200 metrekare işletmemiz var. 4 tane makine aldık. Şimdilik modüler mobilya üretimi yapıyoruz. Mutfak dolabı, vestiyer, yatak dolabı, genç odası takımı, yemek odası takımı, plazma ünitesi, sehpa, masa üretiyoruz. Mobilya ile ilgili gelebilecek bütün üretimleri yapıyoruz. Kündekari ve oymacılıkla ilgili üretimimize henüz başlamadık. İşletmeyi kuralı 7 ay oldu. Kündekari ve oymacılık için özel bir üretim yerinin olması lazım. Hassas bir iş. Sürekli işçilikle yapılan bir iş. Türkiye'de yavaş yavaş yok olmaya başlamış mesleklerden biri. Üretim yerimizi uyarladıktan sonra bu üretime de geçeceğiz.''        

Müşteriye özel iş yaptıklarına değinen Kumsal, ''Müşteri nasıl bir ürün istediğini söylüyor. Projesini çiziyoruz. Sonra projeyi slaytla müşteriye sunuyoruz. Daha sonra malzeme seçiyoruz. Rengini en son seçiyoruz. Müşteriden 15-20 gün iş tamamlama süresi talep ediyoruz. İşi bitirdikten sonra montajını yaparak kalite kontrolünü de tamamlayıp teslim ediyoruz'' dedi.        

Kumsal, şu anda işletmede 3 kişi istihdam ettiğini, gelecek yaz personel sayısını 2 katına çıkarmayı planladığını belirtti.        

Müşteri memnuniyeti ile ilgili bir sıkıntıları olmadığına işaret eden Kumsal, ''Tasarımda, üretimde ve montajda kalite kontrolüne önem veriyoruz. Bu işimizin vazgeçilmez noktası. Aylık üretimimiz ortalama 150 metrekare iş. Az gibi görünebilir ama yeni bir işletmeyiz. Hizmet kalitemizden memnun kalan insanlara iş yapmak istiyoruz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...