'Girişimci yetiştirmek istiyoruz'

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, üniversite olarak hedeflerinin girişimci yetiştirmek olduğunu belirterek, eğitim programlarının bu hedefe göre hazırlandığını söyledi.

Haberler 21.07.2010 - 14:13

Demirtaş, üniversitede, Rektör Prof. Dr. Atilla Sezgin ile 2010 yılı tercih döneminine ilişkin basın toplantısı düzenledi.        

Üniversitenin 2010-2014 stratejik planının hazırlandığını kaydeden Demirtaş, üniversitelerini tercih edeceklerin bu plan çerçevesinde eğitim göreceğini, araştıran, geliştiren, çözüm bulan eğitim yapısını oluşturacaklarını ifade etti.        

Demirtaş, çok uluslu bir yapı içinde eğitim vermek istediklerini vurgulayarak, ''Uluslararasılaşma bizim için çok önemli. Bunun için yabancı öğrenciler getirmeliyiz. Şu an 13 ülkeden öğrenci, 20 ülkeden öğretim üyemiz var. İzmir'e layık bir üniversite olmak istiyoruz'' diye konuştu.        

İEÜ'ye, 80 ilden öğrencinin geldiğine dikkati çeken Demirtaş, şöyle devam etti:        

''Sadece İzmir'e sıkışmış bir üniversite değiliz. Bu yıl LYS'de bir Türkiye şampiyonu var İzmir'in. Biz de şampiyon İzmir'in, şampiyon üniversitesiyiz. Hedefimiz girişimci yetiştirmek. programımız da bu hedefe göre. İş arayan değil, aranan kişileri yetiştireceğiz. Ezberci değil, bilgiye ulaşan ve onu kullanan öğrenciler için hazırlandı eğitim programımız. İş hayatına en iyi biz hazırlıyoruz.''        

Rektör Prof. Dr. Sezgin de İEÜ'de üniversite tercihi yapacak adaylara uzmanların yardımcı olduklarını belirtti.        

Üniversitenin bu yıl 1690 kontenjana sahip olduğunu kaydeden Sezgin, sosyoloji ile elektronik ve haberleşme mühendisliği programlarının ilk öğrencilerini alacağını bildirdi. Hukuk Fakültesi kurulmasının da YÖK'te kabul edildiğini, Bakanlar Kurulu kararnamesinden sonra gelecek yıl öğrenci alacağını söyleyen Prof. Dr. Sezgin, ''Hazırladığımız 5 yıllık strateji planında uluslararasılaşma kavramı üzerinde duruyoruz. Nitelikli eğitim yapmak ve denetlenmek diğer husus. Bizim dışımızda, Avrupa Üniversiteler Birliği denetleme kapsamında tüm akademik ve idari süreci gözden geçiriyor. Öğrencilerimizin mezuniyet sonrası istihdamına önem veriyoruz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...