Harvard'a tarihi bağış

Hong Konglu bir yatırımcı, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Harvard'a, tarihinin en büyük bağışını yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.09.2014 - 06:53

Harvard'a tarihi bağış

Hong Konglu bir yatırımcı, ABD'nin ve dünyanın prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Harvard Üniversitesine, 350 milyon dolar bağışladı.

Harvard Üniversitesi eski öğrencisi Hong Kong doğumlu Gerald Chan, üniversitenin Halk Sağlığı Fakültesine 350 milyon dolarlık karşılıksız yardımda bulunarak, 378 yıllık okul tarihinin en büyük bağışını gerçekleştirdi.

Chan, 1970'lerde Harvard Üniversitesinde Halk Sağlığı Fakültesi radyoloji fiziği ve radyobiyoloji bölümünde lisansüstü eğitimi görmüştü.

Öte yandan Moody's Yatırımlar Hizmeti tarafından yapılan derecelendirmede, 208 özel ABD üniversitesinin 2013 yılında aldığı 1 milyar dolardan fazla nakit para ve yatırımın yüzde 67'sinin bağış olarak gerçekleştiği bildirildi. 2003 yılında bağış edilen oranın ise yüzde 62 düzeyinde olduğu belirtildi.

ABD'ye en fazla öğrenci gönderen ülke Çin, ABD'nin önde gelen okullarına en çok bağışı yapan ülke de oldu. Temmuzda SOHO Çin'in üst yöneticisi Zhang Xin ve eşi Pan Shiyi, Harvard Üniversitesi ile 15 milyon dolarlık bağış anlaşmasına imza atmıştı. 2010 yılında da Hillhouse Capital Management'in kurucusu ve ortağı Lei Zhang de yaptığı açıklamada, Yale Üniversitesi Yönetim Fakültesine 8 milyon 888 bin 888 dolar bağışlayacağını bildirmişti. Bu rakamın, bugüne kadar fakülteye yapılmış en yüksek bağış olduğu açıklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...