NTV

'Hiç bir öğrencimizi kaybetmedik'

Eğitim

YÖK Başkanı Özcan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü senatosunun eğitimi bir hafta tatil etmesini ''Son derece yerinde bir karar'' şeklinde değerlendirdi. Özcan, ''Toplamda dört binamızda hasar var. Tatil kararı son derece yerinde bir karar. Erciş'teki fakültemizde büyük zarar var. Orada bulunan bir yurdumuz yıkıldı'' dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulu'nun açılışı için tören düzenlendi. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, törende yaptığı konuşmada, buruk bir sevinç içinde olduğunu ifade etti. 

Açılışın Van depremine rastladığını belirten Özcan, ''Teröre kaybettiğimiz şehitlerimiz ve Van'da meydana gelen depremde kaybettiğimiz insanlar gerçekten insanın yüreğini yakıyor. Bir taraftan sevinirken bir taraftan onların üzüntüsünü kalbimde hissediyorum" dedi.

Özcan, 4 yıl önce liseden mezun her 4 öğrenciden birinin ancak üniversiteye girebildiğini, bugün ise yeni üniversiteler sayesinde iki öğrenciden birinin üniversiteye girme şansı olduğunu söyledi.

YÖK'ün çalışmalarından bahseden Özcan, Farabi Programı ile Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin üniversiteler arasında hareketliliği sağlamaya çalıştıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

TÜM MASRAFLAR YÖK'TEN
''Öğretim üyeleri de bu programdan faydalanabilirler. Yurt dışına öğrencilerimiz gidebilsinler diye bir program hazırladık. Bunun adına da Mevlana ismini koyduk. Program çerçevesinde öğrencilerimiz yurt dışında, protokol imzaladığı diğer yabancı üniversitelere gidebilirler ve 1 yıl kalabilirler. Gelen ve giden öğrencilerin paralarını YÖK verecek. 

Öğretim üyeleri için güzel bir yabancı dil programı hazırladık. Onları 3 ay ile 1 yıl arasında yurt dışına yolluyoruz. Bütün harcamaları bize ait. Lisan öğrenme benim için, ülkemiz için büyük bir yaradır. Cumhuriyet döneminde başaramadığımız hususlardan bir tanesi.

Kat sayı gibi öğrencilerimize engel teşkil eden, hareketlerini kısıtlayan istediklerini yapmaya imkan vermeyen uygulamaları da mümkün olduğu kadar ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.''
 
"10 GÜN YARALARI SARMAK İÇİN İYİ BİR ZAMAN"
Özcan, Van depremine ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu:

''Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü senatoyu toplayarak üniversiteyi bir hafta tatil etti. Toplamda dört binamızda hasar var. Tatil kararı son derece yerinde bir karar. Erciş'teki fakültemizde büyük zarar var. Orada bulunan bir yurdumuz yıkıldı. Onun altında kalan hizmetli kategorisindeki bir arkadaşımız hala orada. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Rektör, çevre illerdeki üniversitelerden yardım alarak öğrencileri Van merkeze veya memleketlerine gitmek istiyorlarsa memleketlerine kadar götürüyor. 10 gün yaraları sarmak için iyi bir zaman.

Hiçbir öğrencimizi kaybetmedik, bu çok sevindirici. Kendi evlerinde kalan öğrencilerin durumu ile ilgili net bir bilgimiz yok. Bölgede kurtarma çalışmaları devam ediyor.''