"Hocaların hocası" Halil İnalcık anılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık'ın ölümünün 1. yılında anma programı düzenleyecek.

Anadolu Ajansı 24.10.2017 - 12:15

"Hocaların hocası" Halil İnalcık anılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, bıraktığı eserlerle Türk tarihine ışık tutan ve "Hocaların hocası" olarak bilinen ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’ı, ölümünün birinci yılında düzenlenecek programla anacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İnalcık için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile özel bir program hazırlandı.

TYB İstanbul Şubesi’nin Sultanahmet Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde 26 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında yöneticiliğini TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı üstleneceği panel düzenlenecek.

Panele; tarihçi Prof. Dr. Mehmet İpşirli, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve İnalcık'ın kızı Günhan İnalcık konuşmacı olarak katılacak. Panelistler, siyasi ve hukuki konuların yanı sıra kültür ve medeniyet alanlarında Osmanlı-Türk tarihine eserleriyle orijinal katkılarda bulunan tarih profesörü İnalcık’ın ilmi, hayatı, görüşleri, anıları ve şahsiyeti hakkında katılımcıları bilgilendirecek.

Halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek program, 18.00’de başlayacak.

Avrasya Akademisi, geçtiğimiz kasım ayında öğretmenler gününde Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü’nün kurucusu, Hocaların Hocası Prof. Halil İnalcık’a “Avrasya Efsanesi” ödülünü vermişti.
Avrasya Akademisi, geçtiğimiz kasım ayında öğretmenler gününde Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü’nün kurucusu, Hocaların Hocası Prof. Halil İnalcık’a “Avrasya Efsanesi” ödülünü vermişti.

HALİL İNALCIK KİMDİR?

Halil İnalcık, aslen Kırım Tatarıdır. Balıkesir Muallim Mektebi'ni tamamladı. 1936 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1942 yılında Tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı doktora tezini verdi. Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü'ne "Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü" olarak davet edildi.

1973 yılında kitabı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 yayımlandı. Yurt içi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi'ne davet edildi ve burada Tarih bölümünü kurdu.

Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersi verdi. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.

Sayfa Yükleniyor...