İç mimar olmak için gerekenler

İç Mimarlık, öğrencisinde belirli yetenekler arayan bölümlerden bir tanesi. Nişantaşı Üniversitesi Kariyer ve Sektör İlişkileri Merkezi uzmanları ve eğitmenler, İç Mimarlık Bölümü okuyacak olan öğrencilerin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini, bölümde ne tür derslerin verildiğini aktardı.

21.08.2015 - 02:02

İç mimar olmak için gerekenler

Kariyer ve Sektör İlişkileri Merkezi uzmanlarına göre İç Mimarlık Bölümü okuyan adaylarda normalin üzerinde bir çizim yeteneği, yaratıcı zeka, planlayıp uygulayabilme yeteneği ve görsel yetenekler olmalı.

Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu ise iç mimar olarak çalışacak kişiler için “İç mekânlara ilişkin sorunları yaratıcılığını katarak çözen, iç mekânı tasarlayan, tasarım analizi yapan; şantiye denetimi, yapı sistemleri, yapı bilgisi, donatı, malzeme, donanım konusunda bilgili, iç mekâna ilişkin çizim ve dokümanları hazırlamak üzere eğitim ve deneyimle donanmış…” tanımlamasını yapıyor.

Kariyer ve Sektör İlişkileri Merkezi uzmanları, uygulamanın İç Mimarlık eğitiminde oldukça önemli olduğunu vurguladılar. Nişantaşı Üniversitesi’nin bu nedenle derslerini uygulama ağırlıklı hale getirdiğini belirten uzmanlar, sektörün içinden eğitmenleriyle sektöre uygun eğitim verildiğini belirttiler.

“Okul dışı faaliyetler ve atölye çalışmaları eğitimimizin önemli bir parçasıdır.” diyen Nişantaşı Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü eğitimcileri, pek çok teknik ve sanat dersini bir arada sunduklarını açıkladı. Teknolojinin önemine değinen eğitimciler “Verilen bilgisayar destekli tasarım dersleri ile günümüz teknolojilerinin kullanımı öğrencilere verilmektedir.” dedi.

Sayfa Yükleniyor...