SBS, tüm il merkezleri ile yurt dışında Lefkoşa, Trablusgarp, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek'de gerçekleştirilecek. 

İlişkili Haberler


SBS tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00'da merkezi sistemle aynı anda yapılacak. 

Sınava girecek yaklaşık 1 milyon 15 bin 8. sınıf öğrencisine sınavda 100 soru yöneltilecek ve 120 dakika süre verilecek. 

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirme işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların en geç saat 09.30'da sınav yerlerinde hazır olmaları gerekiyor. 

Adayların, sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı veya pasaport, en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi de bulundurmaları isteniyor. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacak. 

Sınav başladıktan sonra ilk 30 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak, ilk 60 dakika içinde ise sınav salonu terk edilmeyecek. Sınav bitimine 15 dakika kala özürlü öğrenciler hariç en az 2 öğrenci salonda kalacak. 

Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat bulunmaksızın sınava alınacak. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarını ihlal ettiği için tutanakla geçersiz sayılacak. 

Öğrenciler ve görevliler sınava başı açık, temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle girecek. 

Sınav bitiminden 1 saat sonra isteyen öğrenciler, soru kitapçıklarını sınava girdikleri okullardan alabilecekler.
 
7. SINIFLAR PAZAR GÜNÜ KATILACAK 
İlköğretim 7. sınıfların sınavı da 6 Haziran Pazar günü saat 10.00'da başlayacak ve adaylar 90 soru yanıtlayacak. 

Yaklaşık 1 milyon 60 bin adayın katılacağı sınav 100 dakika sürecek. 

İlköğretim 6. sınıflar da 12 Haziran 2010 Cumartesi günü SBS'ye katılacak. 

İlköğretim 8. sınıflar için yerleştirme sonuçları 28 Temmuz'da ilan edilecek. Yerleştirme ile ilgili takvim ve esaslar MEB'in internet sitesinde yayınlanacak ''Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu''nda yer alacak. Sınavlarla ilgili tüm bilgiler ve duyurular ''http://oges.meb.gov.tr'' internet adresinde sürekli olarak yayınlanacak.