"İşaret dili ilköğretim okullarında zorunlu ders olarak okutulsun"

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, işaret dilinin ilköğretim okullarında zorunlu ders olarak okutulmasını öngören kanun teklifi sundu.

Anadolu Ajansı 15.07.2016 - 11:58 | Son Güncelleme : 15.07.2016 - 12:04

"İşaret dili ilköğretim okullarında zorunlu ders olarak okutulsun"
Aylin Nazlıaka
Aylin Nazlıaka

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, engelli vatandaşların sorunlarını anlatan Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, işaret dilinin ilköğretim okullarında zorunlu ders olarak okutulmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduğunu ifade etti.

Aylin Nazlıaka, bu teklifinin ileriye yönelik toplumsal fayda sağlayacağını düşündüğünü vurguladı.

Türkiye'de 3,5 milyon işitme engelli vatandaş olduğunu dile getiren Nazlıaka, kamusal alanda işitme dili kullanılmadığı için bu kişilerin kamusal hizmetlerden faydalanamadığını anlattı.

İşitme engelli vatandaşların sosyal hayatın içinde yer alamadığının altını çizen Nazlıaka, "Bu vatandaşlarımızın, kamu hizmetlerinden, diğer vatandaşlarla eşit şekilde yararlanmasını sağlamak ve sosyal hayata katılımını sağlamak için bu kanun teklifim önemli. Onlar sadece işitme engellidir, yaşam engelli değildir. Onların bu engelini kaldırmak hepimizin en temel sorumluluğudur" diye konuştu.

Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Pelin Aslan da Nazlıaka'nın konuşmasını işaret dilinde çevirdi.

FRANSA'DAKİ TERÖR SALDIRISI

Nazlıaka, Fransa'nın Nice şehrindeki terör saldırısını da kınadı. Teröre karşı bütün ülkelerin hep beraber mücadele etmesi ve karşı duruş sergilemesi gerektiğini belirten Nazlıaka, teröre karşı mücadelede samimi davranılması gerektiğini söyledi.

Aylin Nazlıaka, Ankara'da iki gündür bazı yolların kapalı olduğunu, İstanbul'da kutlanacak Fransa Milli Günü resepsiyonunun iptal edildiğini belirterek, "Bütün bunlar olurken, kendi istihbaratımıza güvenmiyoruz, başka istihbarattan aldığımız bilgilere göre tedbirlerimizi alıyoruz. Şu anda Türkiye'de kimsenin can ve mal güvenliği yoktur" dedi.

Sayfa Yükleniyor...