İstanbul'daki okul kantinleri geçerli not aldı

Yeni eğitim ve öğretim yılında okul kantinlerinde gazlı içecek ile cips satışı yasaklanmasına ilişkin genelge kapsamında bazı okul kantinlerinde denetim yapıldı.

28.09.2011 - 14:18

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ahmet Kaygusuz, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ile Büyük Reşitpaşa İlköğretim Okuluna habersiz giderek kantinleri denetledi. Müdürler, kantinlerin mutfaklarını da hijyenik açıdan inceledi. Denetim yapılan kantinlerde, cips veya gazlı içecek satılmadığı tespit edildi.        

Bazı kantinciler, gazlı içecek satmadıklarını, ancak gazlı içecek talep eden çok öğrenci olduğunu söyledi. Bunun üzerine Yıldız, kantincilere gazlı içecek yerine ne tür alternatif sunduklarını sordu. Ayran ve limonata bulundurdukları yanıtını alan Yıldız, genelgeye göre kantinlerde özellikle muz ve elma gibi çocukların yiyebilecekleri taze meyve ve benzeri alternatif yiyecekler bulundurulması gerektiğini belirtti.        

Denetimlerin sonunda iaçıklama yapan Muammer Yıldız, İstanbul'da görev yapan 3 müdür olarak kantinlerde yaptıkları denetim sonucunda genelgeye uyulduğunun anlaşıldığını söyledi. Ancak alternatif ürün bulundurma noktasında eksiklik yaşandığını anlatan Yıldız, bu konuda yeni adımlar atılması gerektiğini kaydetti.        

Yıldız, ''Okullardaki kantin işletmecilerden ricamız, alternatif ürünlerin zenginleştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve çocuklarımızın sağlık ve sıhhati için uygulamadan taviz verilmemesidir'' dedi.       

Denetleme sırasında öğrencilerin kantinlerden gazlı içecek talep ettiklerini öğrendiklerini kaydeden Yıldız, ''Çocuklar, 'Neden yok, neden bulundurmuyorsunuz?' diye soruyor. Uygulama çok yeni. Zamanla benimseyeceklerdir. Burada anne ve babalara da çok sorumluluk düşüyor. Biz okullarımızda onlar da evlerde bu konuların önemini çocuklarına öğretmeliler. Çok yeni olduğu için bir anda alışkanlıklar değişmiyor, bunu da anlayışla karşılamak lazım'' diye konuştu.       

Muammer Yıldız, İstanbul'da 3 bin 282 ilköğretim ve lisenin bulunduğunu dile getirerek, 3 kurum olarak işbirliği içinde denetimleri bu yıl içerisinde devam ettireceklerini kaydetti.        

Çocukların eğitimi kadar sağlıklı büyümelerini çok önemsediklerini ifade eden Yıldız, obezite ile mücadelenin dünyanın temel amaçlarından olduğunu bildirdi.
       
SAĞLIK MÜDÜRÜ DOKUCU        
İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu da 20-30 yıllık alışkanlıkların bir genelgeyle bir anda değiştirilmesinin zor, ancak bu genelgenin bir başlangıç olduğunu ve geri adım atılmayacağını vurguladı.        

Dokucu, kendisinin de dahil olduğu jenerasyonun gazlı içeceklerle büyüdüğünü, bu alışkanlığın okullardan başlayarak değiştirilebileceğini söyledi.       

Çocukların bakkal, kırtasiye gibi yerlerden de bu tür içecek ve yiyeceği alabileceğine dikkati çeken Dokucu, sözlerini şöyle sürdürdü:        

''Aslında beslenme kültürünün değiştirilmesinin ilk adımıdır bu. Biz Sağlık Müdürlüğü olarak harekete geçiyoruz. Bir kampanya başlatacağız, hem obezite, hem de sağlıklı yaşam için hareketin ne kadar önemli olduğunu ifade eden bir kampanya olacak. Milli Eğitim Müdürlüğü ile götüreceğiz bu kampanyayı da. Okul kantinleri bunun bir parçası. Buralarda sağlıklı gıdaların bulundurulması, olmazsa olmazlardan birine dönüştürülmekte. Bir ürün ne kadar endüstriyelse insan sağlığı için o kadar risk oluşturuyor, ne kadar tabii ise o kadar sağlıklı oluyor. Toplum olarak bazı alışkanlıklarımızı değiştireceğiz.''        

Dokucu, okullardaki kantinlerin mutfaklarını temiz bulduklarını da kaydetti.     
  
İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ahmet Kaygusuz da denetim yaptıkları okulların kantinlerinde hijyen açısından bir soruna rastlamadıklarını söyledi.        

Kaygusuz, müdürlük olarak gıda kontrolörlerinin zaten okullarda sürekli denetim yaptıklarını vurgulayarak, ''Alo 174'' hattına gelen şikayetleri de mutlaka değerlendirdiklerini aktardı.
       
BAĞCILAR'DAKİ GIDA ZEHİRLENMESİ
Bir gazetecinin Bağcılar'da bir okulda ana sınıfı öğrencilerinin yedikleri yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırıldıklarını hatırlatması üzerine Yıldız, ''Şu anda incelemesi devam ediyor. Raporlar henüz bize ulaşmadı. Şükürler olsun anormal bir durum yok. Herkes iyi, taburcu edildi, ev ve okullarındalar. Analizler henüz netleşmediği için sebebini bilemiyorum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...