İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortak çalışması ile hayata geçirilen "İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi" için geri sayım başladı.

İstanbul'un 100 yıllık kentsel ve tarihsel sürecini aktaran sergi, 15 Eylül Çarşamba günü santralistanbul'da ziyarete açılıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi'ni hayata geçiriyor. Hızlı değişim temposu nedeniyle birbirine karışmış yakın geçmiş tasavvurlarının berraklaşmasını amaçlayan sergi, 15 Eylül Çarşamba günü santralistanbul'da ziyarete açılıyor. 

Küratörlüğünü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı İhsan Bilgin ve akademisyenler Günkut Akın, Burak Boysan, Sibel Bozdoğan, Murat Güvenç, Tansel Korkmaz ve Eda Yücesoy'un üstlendiği sergi, 20 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.

İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi, birçok Avrupa kentine kıyasla çok daha hızlı bir büyüme ve dönüşüm yaşayan İstanbul'un bu süreç sonucunda oluşan durumunun gözler önüne serildiği ve kentin gelecek vizyonunun tartışıldığı bir sergi olma özelliği taşıyor. 

Sergi, 1910-2010 yılları arasında gelişen toplumsal ve iktisadi coğrafyanın toplumsal-mekansal yapılarını, çevresinin oluşumunu, konsolidasyon ve çözülme sürecini, mimarlık kültüründeki öncelikler ve bunların değişimini, haritalar, maketler, çizimler ve çeşitli görsel iletişim araçları ile tüm kent izleyicilerine sunuyor.

Ajans, proje kapsamında üretilen tüm sergi malzemelerinin, hayata geçirilmesi planlanan İstanbul Kent Müzesi'ne devredilmesine aracılık ederek, kapsamlı bir dokümantasyon ve görsel malzeme birikimi sağlamış olacak.