İstanbul'un Merkezinde Bir Dünya Üniversitesi Kadir Has Üniversitesi

26.07.2011 - 15:01

İstanbul'un Merkezinde Bir Dünya Üniversitesi Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Üniversitesi’nin Farkı

İstanbul’un merkezindeki konumu, ulaşım kolaylığı ve yurt imkanları ile Kadir Has Üniversitesi, dünya çapında bir eğitim veriyor. Öğrenciler için yoğun öğrenci merkezli eğitim modeline sahip üniversitede; çift anadal, yan dal gibi imkanların yanı sıra bölüm değiştirme, alan değiştirme gibi olanaklar ile kıtalararası değişim programları da bulunuyor. Uluslararası deneyimli, kaliteli ve genişleyen akademik kadrosuyla, teknoloji temelli eğitim anlayışının benimsendiği Kadir Has Üniversitesi’nde, eğitimde zamanı ve mekanı ortadan kaldıran 7 gün 24 saat eğitim sistem ile uluslararası odaklı, İngilizce eğitim alternatifleri de mevcut.

ÖSYM’den gelen başarı sıralamasında ilk 5000 içinde yer alan öğrenciler eğitim –öğrenim ücretinden muaf olabilmelerinin yanısıra derecelerine göre aylık yaşam katkı desteği alırlar. İstanbul dışından ilk 5000’den gelen öğrenciler için ücretsiz yurt imkanı da bulunmaktadır.

Kadir Has Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu teknik ve mesleki uygulamalara ağırlık veren bir eğitim yöntemi izliyor. Bu sayede mezunlarını, tam donanımlı olarak sektöre kazandırıyor. Kadir Has Üniversitesi, tüm fakültelerin yanı sıra, bu yıl ilk kez UBYO tercih eden öğrencilere de dizüstü bilgisayar veriyor.


Yabancı Dil Eğitimi

Üniversitede eğitim-öğretim; fakültelerde İngilizce ağırlıklı, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokullarında ise Türkçedir. Yapılan seviye tespit sınavı sonrasında öğrenciler belli kurlarda hazırlık okuluna devam ederler.

Kadir Has Üniversitesi Hazırlık Okulunun müfredatı güncel olup, eğitimcileri yüksek standarttadır. Hazırlık Okulu yabancı öğretim elemanı sayısı her yıl daha da artmaktadır. Lisans eğitimine paralel İngilizce Destek Birimi ve Writing Center öğrencileri hem günlük yaşantılarında hem de akademik çalışmalarında destek olmaktadır.

Üniversitemiz İngilizce ağırlıklı bir eğitim yapmasının yanı sıra 10’nun üzerinde (Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Çince vb.) ikinci yabancı dil seçeneklerinden de yararlanma imkanına sahiptir.

Akademik Kadro

Kadir Has Üniversitesi akademik kadrosu gücünü; geleneksel eğitim anlayışının dışında, sorumluluk alan, duyarlı, farklı kültürel yapılara uyum sağlayarak, küresel rekabetin yarattığı risk ve fırsatları değerlendiren anlayıştan alıyor. Akademisyenlerimiz tamamına yakını eğitimlerinin bir kısmını yurtdışında gerçekleştirmiş olup hem Türkiye'de hem de yurt dışında kendi alanlarında bilimsel çalışmaları ile tanınmaktadırlar.


Öğrenci Kulüpleri

Öğrencilerin kişisel gelişimlerini tamamlamaları; boş zamanlarını değerlendirmeleri; bilgi, beceri ve yaratıcılıklarını arttırmaları ve sergilemelerinin öneminin bilincinde olan Kadir Has Üniversitesi çağdaş bir eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere de büyük destek vermektedir. Öğrencilerimizden gelen istekler doğrultusunda her yıl gelişen öğrenci kulüblerinin sayısı 40’dır. Bu kulüplerden bazıları şunlardır.

IEEE Kulübü (Institute of Electrical & Electronics Engineering)

277 üyeli kulüp düzenlediği eğitim ve seminerlerin yanısıra IBM, Efes Pilsen ve Coca Cola gibi büyük şirketlerle yaptığı işbirlikleri ile üyelerini iş hayatına hazırlıyor. Matlab eğitimi, Linux ve milli işletim sistemi olan Pardus’un özelliklerinin anlatıldığı eğitimlerin yanı sıra Adobe Photoshop, SAP ve I-Phone Uygulama-Geliştirme Seminerleri yapıyorlar. IEEE kulübu ayrıca Kadir Has Üniversitesi Geleneksel Bilişim Teknolojileri Şenliği’nin organizasyonuna da destek vermektedir.

Yöneylem Araştırma Kulübü;

33ncü TEMÖB Türkiye Endüstri Mühendisliği Öğrencileri Birliği’nin 2012 yılı Genel Kuruluna Şubat ayında ev sahipliği yapacak.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü

53 üyesi olan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü düzenlediği panel ve konferanslarla dikkat çekiyor. “NATO’nun Yeni Stratejik Planı” başlıklı panel, “Wikileaks Belgeleri” konulu konferans, “Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Türkiye’ye Etkisi” konulu panel “Basında Kariyer” (Umur Talu-Nebil Özgentürk) etkinlikleri ayarlanması kulubün son dönemdeki etkinlikleri arasındadır.

Lojistik Kulübü

Selimpaşa merkezli olan kulüb, “İleri Lojistik ve Tedarik Zinciri Uygulamaları Semineri”nin organizasyonunun tümünü gerçekleştirmiştir.

Atatürkçü Düşünce Kulübü
Anime Kulübü
Avrupa Birliği Kulübü
Bilişim Güvenliği Kulübü
Çevre Kulübü
Dans Kulübü
Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
Edebiyat Kulübü
Ekonomi Kulübü
Erasmus Kulübü
Finans ve Bankacılık Kulübü
Fotoğraf Kulübü
Fütüristler Kulübü
Gayrimenkul ve Varlık Değerleme Kulübü
Gönüllüler Kulübü
Halk Oyunları ve Halk Müziği Kulübü
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Kulübü
Hukuk Kulübü
IEEE (Institute of Electrical & Electronics Engineers)
İşletme Kulübü
Kariyer Kulübü
Kültür ve Sanat Kulübü
Lojistik Kulübü
Mühendislik Kulübü
Münazara Kulübü
Müzik Kulübü
Parallel Studies Club
Proje ve Araştırma Kulübü
Reklamcılık Kulübü
Sanat ve Tasarım Kulübü
Satranç Kulübü
Sinema Kulübü
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü
Şiir Kulübü
Tiyatro Topluluğu
Uluslararası Ticaret Kulübü
Uni Socia Club
Yöneylem Araştırma Kulübü


Yurtdışı Değişim Programları

ÇİFT DİPLOMA (LİSANS)

ABD Purdue University, Montana State University, Southern New Hampshire University İNGİLTERE Coventry University

ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ (LİSANS)

ABD
Purdue University
University of Michigan-Flint
Montana State University
Southern New Hampshire University
North Central College
Northern Michigan University
Virginia State University
Minot State University
Ball State University
Wayne State University
Emporio State University
Ohıo State University
Jackson ville University
Arcadia University
ÇİN Zheijang–Gonshang University, Ningba University (İİBF Öğrencileri)
KORE Konkuk University, Seul, Yeungnam University-Gyeongsan, Daegu, Korea University
TAYVAN Providence University- Taıchung, National Chengchı University-Taıpei
ORTADOĞU American University in Emirates

Erasmus Değişim Programı: Kadir Has Üniversitesi Avrupa Birliği Ofisi, Avrupa üniversiteleri ile akademik ve kültürel ilişkilerini geliştirmek amacıyla, öğrenci ve öğretim üyesi değişimleri gerçekleştiriyor. Kadir Has Üniversitesi’nin Erasmus programı çerçevesinde AB üyesi ülkelerde toplam 53 anlaşması bulunuyor. Ayrıca özellikle Çin ve Kore ile son dönem yapılan anlaşmalar çerçevesinde Kadir Has Üniversitesi akademisyenleri, akademik ziyaretler gerçekleştirerek, bilgi ve deneyimlerini karşılıklı olarak paylaşmaktadırlar.

Çift Anadal/Yandal: Kadir Has Üniversitesi’nde, kendi lisans programlarını başarı ile sürdüren öğrenciler, ikinci bir dalda lisans diploması almak için Çift Anadal Programı’ndan yararlanabiliyorlar. Ayrıca lisans programlarından birini başarıyla yürütenler ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerine olanak sağlayan yandal programından da faydalanabiliyor. Bu program 2.00 ortalamayla tamamlayan öğrencilere ise sertifika veriliyor.

Yurt ve Burs Olanakları

2010–2011 akademik döneminde hizmete giren Erkek Öğrenci Konukevi modern mimarisi ve konforlu yapısı ile dikkat çekiyor. Kadir Has Kampüsü, Cibali’ de bulunan ve 67 yatak kapasiteli konukevi iki ve tek kişilik odalardan oluşuyor. 2011-2012 akademik döneminde ise Kız Öğrenci Konukevi hizmete girecek. Konukevlerinde 24 saat sıcak su, internet, çamaşırhane, buzdolapları, mikrodalga fırın, su ısıtıcıları bulunduğu gibi, odalarda kişiye özel dolap, kitaplık, çalışma masası ve sandalyesiyle bavul odasında herkes için özel şifreli dolaplar mevcut.

Kadir Has Üniversitesi Vakıf üniversitesi olma özelliklerinin en önemli göstergesini verdiği burslarla ifade etmektedir. 2010 yılında ilk defa kayıt olan öğrenciler içerisindeki burslu oranı %63 dür. Burslar normal eğitim süresince kesintisiz devam eder ve karşılıksızdır. Üniversite, öğrencilerine pek çok farklı kategoride burs imkanı sunmaktadır. Üniversiteye Giriş Bursu, Kadir Has Bursu, IB Bursu, Abitur Bursu, Matura Bursu, Selimpaşa Bursu, Selimpaşa Bursu, Khas Onur Bursu ve Yurt Bursu bu burs kategorilerindendir.

Kadir Has Üniversitesi’nin 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde verdiği burslarda çok önemli artışlar olmuştur. Örneğin, ÖSYM kapsamında verilen %50 burslu kontenjan oranı %25 , yine %25 burslu öğrenci kontenjan sayısında ise %30’a varan bir artış olmuştur.

Kadir Has Bursu:

Burslu veya ücretli lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden; ÖSYS sıralamasında

TS-1, MF-4 ve TM-1 ve TM-2 puan türlerinde;
ilk 100 (Dil puan türünde ilk 10) içinde yer alan öğrencilere 2.000 TL’lik;
ilk 500 (Dil puan türünde ilk 50) içinde yer alan öğrencilere 1.000 TL’lik;
ilk 1000 (Dil puan türünde ilk 100) içinde yer alan öğrencilere 750 TL’lik;
ilk 2000 (Dil puan türünde ilk 200) içinde yer alan öğrencilere 500 TL’lik
ilk 3000-5000 (Dil puan türünde 300-500) arasında yer alan öğrencilere 250 TL yaşam katkı desteği yapılır.


Kampüs Olanakları

Kadir Has Üniversitesi, İstanbul'un gerek tarihi gerekse merkezi konumu açısından oldukça önemli bir bölgesindedir. Kadir Has Üniversitesi, kampüslerinde yer alan kültür, sanat ve spor alanları ile dikkat çekmektedir. Bünyesinde barındırdığı Rezan Has Müzesi sahip olduğu toprak altı eserler ve yıl içinde gerçekleştirdiği sergi ve diğer etkinliklerle öğrencilerimize başka hiç bir üniversitede olmayan bir kültürel zenginlik sunmaktadır. Merkez kampüs, konferans ve sergi salonları ile kongre merkezi donanımındadır. Lisans eğitimi veren fakültelerin tamamı Cibali Kadir Has Kampüsü’nde, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Meslek Yüksek Okulları Selimpaşa Kampusü’nde, Hazırlık okulu ise Bahçelievler Kampüsü’ndedir.

Kariyer Olanakları

Kadir Has Üniversitesi ders programları, Türkiye’de ve dünyadaki iş dünyasının ihtiyaçları çerçevesinde gözden geçirerek, güncelleniyor. Meslek yüksek okulları ve yüksek okullarımızda doğrudan istihdama yönelik pratik eğitim veriliyor. Ayrıca farklı sektördekilerle firmalarla işbirliği yaparak öğrencilere daha okurken iş tecrübesi kazanma imkanı sağlanıyor.

Amacı değişik sektörlere son derece donanımlı eleman yetiştirmek olan Kadir Has Üniversitesi Kariyer Merkezi, öğrencilere çeşitli staj olanakları sunuyor. Farklı sektörlerden gelen staj ve iş imkanlarını öğrencilere iletip iş arayanlarla işverenler arasında bağlantı kuruyor.

Global Menkul Değerler, Indıtex (Zara Grubu), Ipsos Kmg, Turkcell, Arzum, Manajans/Jwt, Microsoft ve Intel gibi şirketler ve devlet kurumlarından İstanbul Kalkınma Ajansı Kariyer Günleri’ne katıldı ve Kadir Has Üniversitesi mezunları bir çoğunda iş imkanı buldu.

AvivaSA, Allianz Sigorta, Gold Bilgisayar gibi kuruluşlardan stajyer talebi geliyor.

Bunun yanın sıra yine İstanbul Kalkınma Ajansı THY, Teknosa gibi önemli kurum ve şirketlerde staj yapan öğrenciler var.

Mühendislik bölümünden öğrenciler Çinli Huawei Şirketi’nin üniversitede açmış olduğu sınavda büyük başarı elde ettiler ve işe girdiler.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilgileri:

www.khas.edu.tr

http://www.facebook.com/Khasedutr

http://twitter.com/khasedutr

Kadir Has Üniversitesi Yeni Tanıtım Filmini İzlemek İçin:

http://www.khas.edu.tr/videoindex.php?vid=119

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...