İSTANBUL - Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları açıklandı. 

500 tam puan alan aday sayısı her puan türünde 1'er kişi iken, MF-1'de 823, MF-2'de 621, MF-3'de 504, MF-4'de 704, TM-1'de 106, TM-2'de 85, TM-3'de 79, TS-1'de 16, TS-2'de 16 kişi 480 ve üstünde puan aldı. 

Sonuçlara göre, MF-1 ve MF-2 puan türünde Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesinden Murat Kaan Erdal; MF-3 ve MF-4 puan türünden Ankara Fen Lisesinden Aycan Doğa Hakyemez; TM-1, TM-2, TM-3 puan türünde Özel Yamanlar Anadolu Lisesinden Deniz Çağlın, TS-1 ve TS-2 puan türünde İstanbul Lisesinden Utku Evci birinci oldu. 

LYS sonuçlarına göre, DİL-1, DİL-2 puan türünde İstanbul Kabataş Lisesinden Can Berk Özşen, İstanbul Galatasaray Lisesinden Evrim Bilal Engin, İstanbul Lisesinden Zeynep Gizem Topçak; DİL-3 puan türünde Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinden Arda Çınar, İstanbul Galatasaray Lisesinden Evrim Bilal Engin birinci oldu.

"SINAVA CANIM NASIL İSTİYORSA ÖYLE ÇALIŞTIM"
LYS MF-3, MF-4 ve Y-MF-3 puan türlerinde 2011-LYS Türkiye birincisi olan Ankara Fen Lisesi öğrencisi Doğa Hakyemez, sınava canı nasıl istiyorsa öyle çalıştığını, sorular, özellikle matematik sorularının dershanede çözdüğünden bile daha kolay olduğunu söyledi. 

Hakyemez'in annesi Jeoloji Mühendisi Aynur Hakyemez, tek çocukları Doğa'nın, ilkokuldan bu yana başarılı bir öğrenci olduğunu, aldığı sonucun bu nedenle kendilerini şaşırtmadığını söyledi.

Oğlunun çok uzun süreli çalışmadığını, kendisine yetecek kadar, kısa ve verimli çalıştığını anlatan Aynur Hakyemez, ''Başarılarına alışkınız, yabancı değiliz. O yüzden bizi çok şaşırtmadı. Biz sadece koşulları hazırladık, çalışmasını kendisi planladı. Dershane ve okul dışında zaten bir şey kalmıyordu. Hatta sınavdan da 15 dakika erken çıktı'' dedi. 

Doğa Hakyemez ise ''Sınava canım nasıl istiyorsa öyle çalıştım. Sorular, özellikle matematik soruları burada çözdüğümüzden bile daha kolaydı. YGS'deki şifre iddialarının performansıma etkisi olmadı'' açıklamasında bulundu.

Küçüklüğünden bu yana elektrik elektronik mühendisi olmak istediğini dile getiren Hakyemez, hangi üniversiteyi seçeceğine ise henüz karar vermediğini belirtti. 

SINAVA HAZIRLANIRKEN HALI SAHA MAÇI YAPTI
LYS'de TM-1, TM-2, TM-3 puan türünde Türkiye birincisi olan Özel Yamanlar Anadolu Lisesi öğrencisi Deniz Çağlın, ''Hazırlanma sürecinde sosyal faaliyetlerimden de geri kalmamaya çalıştım, her hafta halı sahada maç yapmaya gayret ettik'' dedi.

Deniz Çağlın
Deniz Çağlın

Çağlın, bu sabah uyandığında heyecanlı olduğunu, ancak 'birinci olurum' diye düşünmediğini ifade etti ve şunları söyledi:

''Beklemiyordum, benim için sürpriz ve güzel bir sonuç oldu. Birinciliği beklemiyordum ama iyi bir şeyler olur diye düşünüyorduk. Biraz heyecan vardı. Sonuçlar açıklandıktan sonra bu heyecan yerini sevince bıraktı. Şaşkınlık da var, şükran duygusu da var. Bu sonucu nasip ettiği için Allah'a şükrediyorum. Meslek olarak diplomatlığı düşünüyordum, o yüzden hukuk fakültesi ya da uluslararası ilişkiler tercih edeceğim. Ama üniversite konusunda net bir karar vermiş değilim. Hocalarım ve arkadaşlarımla konuştuktan sonra net bir karara varacağım.

Arkadaşlarım beni daha iyi tanıtabilirler. Şiir ezberlemeye, kitap okumaya karşı ilgim var. Bu sene biraz aksadı bunlar, ama halı sahada her hafta 1-2 maç yapmaya gayret ettik. Basket oynadım, sosyal faaliyetlerimden de geri kalmamaya çalıştım.''

Geçen yıl Uluslararası Kimya Olimpiyatları'nda gümüş madalya aldığını söyleyen Çağlın, amacının diplomatlık olduğunu vurguladı.

"BİRİNCİ OLMAYI BEKLİYORDUM"
LYS sınavında TS-1 ve TS-2 puan türlerinde Türkiye Birincisi olan Utku Evci, ''Sınava girdikten ve soruların cevaplarına baktıktan sonra birinci olmayı bekliyordum'' dedi.

Evci, çalışınca her şeyi başarmanın mümkün olduğunu söyledi:

"Sınav girerken derece umudum vardı, ancak özellikle böyle bir hedefim yoktu. Sınava girdikten ve soruların cevaplarına baktıktan sonra birinci olmayı bekliyordum. Benim alanım, birinci olduğum branş değil, ama kendi branşımda da amacıma ulaştım. Tercih olarak, elektronik veya inşaat mühendisliği istiyorum. İstanbul'dan bir üniversite seçeceğim, Boğaziçi, Koç ya da Sabancı olabilir. Önümüzdeki zamanda karar vereceğim'' dedi.

Murat Kaan Erdal
Murat Kaan Erdal

"ÇOK ÇALIŞMADIM AMA DÜZENLİ ÇALIŞTIM"
LYS'de MF-1 ve MF-2 puan türlerine göre Türkiye birincisi olan Murat Kaan Erdal, ''Sonucu öğrenince şaşırdım. Mutlu oldum, hatta neredeyse şoka girdim'' dedi. 

YGS-1 ve YGS-2 sonuçlarına göre Türkiye ikincisi olan Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi öğrencisi Murat Kaan Erdal, başarısını LYS'de elde ettiği birincilik ile süsledi. 

Sınav sonucunu arkadaşlarıyla gittiği internet kafede öğrendikten sonra telefonunun sürekli çalmaya başladığını ifade eden Erdal, başarısını düzenli çalışmaya borçlu olduğunu belirtti:

''Okulda öğretmenlerimi çok iyi dinledim. Bana büyük destek veren aileme ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Çok çalışmadım ama düzenli çalıştım. Sonucu görünce şaşırdım. Mutlu oldum, hatta neredeyse şoka girdim. Sınavım iyi geçmişti ama bu kadar beklemiyordum. Sonucu arkadaşlarımla birlikte öğrendim. Onlarda iyi dereceler elde ettiler. Önceki sınavda Türkiye ikincisi olmuştum. Ama bu kadar fazla beklemiyordum. Çok mutluyum.'' 

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünü tercih etmeyi düşündüğünü dile getiren Erdal, Kırşehir'den Türkiye birincisi çıkmasından da ayrıca mutluluk duyduğunu söyledi.