İTÜ’de toplu mezuniyet töreni yapılmayacak

İTÜ Rektörlüğü, stadyumun yetersiz kaldığı gerekçesiyle bu yılki toplu mezuniyet törenini iptal etti. Her fakültenin ayrı tören yapmasına karar verildi.

Anadolu Ajansı 12.04.2014 - 15:20

İTÜ’de toplu mezuniyet töreni yapılmayacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü, toplu mezuniyet törenleriyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, geçen yıl yaklaşık 3 bin 500 civarında öğrenci mezun eden üniversitenin kullandığı İTÜ Stadyumu'nda kalabalık nedeniyle sorunlar yaşandığı savunuldu.

Açıklamada, "Bu yıl mezun sayısı artarak 4 bin civarında olacaktır. Öğrencilerimizin aileleri ve üniversitemizin mensupları hesaplandığında yaklaşık 15 bin kişilik bir kitle bulunması öngörülmektedir. Stadyum kapasitesinin çok üzerindeki bu sayı, düzenli ve güvenli bir biçimde tören yapılmasını engellemektedir" denildi.

Rektörlükten yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Stadyum töreninin çok uzun sürmesi ve özellikle törenin ikinci yarısından itibaren diploma alacak bölümlerin saatlerce beklemesi, öğrencilerimizin, ailelerinin ve üniversitemiz mensuplarının önemli şikayetlerinden biridir. Mezuniyet törenini zaman kaybı ve yorucu bir bekleyiş olmaktan çıkarmak adına, sadece fakülte törenlerinin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Geçmiş yıllarda öğrencilerimize sadece 3 yakınını törene getirebilme hakkı tanınmaktaydı. Bu karar ise stadyum kapasitesinin yetmemesinden kaynaklanmaktaydı. Mezun sayısının daha da artacak olmasının, geçmiş yıllarda zaman zaman esneyen 3 kişi sınırının katı bir şekilde uygulanmasına, dolayısıyla öğrencilerimizin mutsuzluğuna yol açacağı görülmüştür. Böyle bir olumsuzluğa mahal verilmemesi amaçlanmıştır.

Bu tespitler ışığında, üniversitemizin 2013-2014 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri, 8-11 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve tüm fakültelerimiz kendi mezuniyet törenlerini düzenleyecektir. İTÜ'den dereceyle mezun olan ve fakültelerini dereceyle bitiren öğrencilerimiz için ise ayrı bir tören yapılacaktır.

Fakülte mezuniyet törenleri, başta mezun sayıları olmak üzere çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak, fakültelerin yapacağı değerlendirme sonucunda, fakültelerin kendi uygun mekanlarında, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde, İTÜ Stadyumu'nda ya da peyzaj çalışmaları mezuniyet törenlerine yetiştirilmesi hedeflenen İnşaat Fakültesi'nin karşısındaki sahada yapılabilecektir."

Açıklamada, mezuniyet törenlerinin tarihi, saati ve yerinin ise ilerleyen günlerde fakültelerin öğrenci işleri tarafından ilan edileceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...