İzmir'e beş yıldızlı öğrenci yurdu

Balçova'da belediye tarafından üniversite öğrencilerinin barınması için 5 yıldızlı otel konforunda yurt yaptırıldı. Eylül ayında hizmete girecek 384 kişilik yurtta maddi durumu yetersiz 284 üniversiteli genç kız ücretsiz barındırılacak.

Anadolu Ajansı 19.07.2010 - 11:01

İzmir'e beş yıldızlı öğrenci yurdu

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, ilçenin üniversite kenti olduğunu, üniversite öğrencilerine yönelik hizmet ürettiklerini söyledi.

İlçedeki 77 bin kişiden yaklaşık 10 bininin Balçova sınırlarındaki Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Spor Yüksek Okulu, Fizik Tedavi Yüksek Okulu ile İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin öğrencileri ve ilçe dışındaki diğer üniversitelerde öğrenim görenler olduğunu belirten Çalkaya, şunları kaydetti:

''İlk belediye başkanı olduğumda kentin vizyonunu belirleme çalışmaları yaptık, kenti nasıl görmek istediğimizi belirledik. Balçova'nın üniversite, üniversite öğrencileriyle özdeşleşmiş bir kent olduğunu gördük. Balçova'da her 7 kişiden biri üniversite öğrencisi. Öğrenci kenti için ne yapacaksınız? Öğrencinin ihtiyaçlarını gidereceksiniz, onlar için çalışmalar yapacaksınız. İlk etapta yer yarattık, daha önce kültür merkezi için düşünülmüş bir yerimiz vardı, ancak kültür merkezi için uygun değildi. Mecliste konuştuk, yurt yapalım dedik. Hemen projelendirdik, 384 kız öğrencinin barınacağı yapı oluşturuyoruz.''

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden de destek aldıklarını, yaklaşık 6 milyon liraya mal olacak yurdun eylül ayında biteceğini ve yeni öğretim öğretim yılına yetiştirileceğini ifade eden Çalkaya, şöyle devam etti:

''İzmir'de 110 bin üniversite öğrencisi var, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yarattığı yatak sayısı 9 bin, yani devlet 11 öğrenciden birine yatak veriyor. Çocuklar doğru şartlarda barınmalı, kiralar çok yüksek. Bütün üniversitelerde ekonomik durumu kötü, ama çok başarılı öğrencileri ödüllendirelim istedik. Eğitime sınırsız destek vereceğiz diye yola çıktık ve bu yurdu yarattık. Yurt binamızı özel olarak projelendirdik, 5 yıldızlı otel standartlarında, otelde ne varsa onu yaptık. Bu yurdu da öyle çalıştırma yöntemi bulalım ki kent bütçesinden her yıl para harcamayalım diye düşündük. Yurtta 100 öğrenciyi ücretli barındıracağız. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde burslu öğrenciler var, üniversite bu öğrencilerin barınmalarını karşılıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi yöneticileriyle oturduk ve 100 öğrencinin bu yurtta ücret karşılığında barınması için anlaşma yaptık. Bu öğrencilerden elde ettiğimiz gelirle 284 kız öğrenciyi barındırmak istiyorum. Başarılı ekonomik durumu kötü öğrencileri sahipleneceğiz. Böylece başarılı ama maddi durumu yetersiz üniversite öğrencilerimizi ödüllendireceğiz. Bu öğrencilerimizi 5 yıldızlı otel standardında barındıracağız.''

Mehmet Ali Çalkaya, öğrencilerin doğru yerde barınmasının sağlanmasıyla öğrencilerin kötü yollara gitmesinin de önleneceğini ifade etti. 

Büyük kentlerde, yurtların yatak sayısının artırılması gerektiğini vurgulayan Çalkaya, ''özellikle kız öğrencilerin barınma sorunlarını çözmemiz gerekir, öğrenciyi korumak başarısını artıracaktır. Bunlar devlet politikası haline gelmeli'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...