Kanada ve TED arasında eğitim anlaşması

TED (Türk Eğitim Derneği) ve Kanada Nova Scotia Bölgesi arasında imzalanan anlaşma ile çift diploma ve TED öğrencileri için Kanada’da üniversiteye sınavsız geçiş hakkı doğdu.

Haberler 16.11.2012 - 13:22

Kanada ve TED arasında eğitim anlaşması

alt yapısı ile alanda liderliğini sürdüren Kanada, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek amacıyla Türk Eğitim Derneği’ni tercih etti.

Uzun soluklu bir çalışmanın ardından bir protokole  imza atacak olan taraflar bu tarihi ilerleme konusunda oldukça umutlu. 

Kanada tarafı, Türkiye ile ilk eğitim anlaşmasını imzalayacaklarını ülkedeki eğitim birimlerine duyurarak bu süreçte ilk adımı atacak olmaktan dolayı memnuniyetini belirtti.

Türk Eğitim Derneği ve Kanada Hükümeti arasında karşılıklı öğrenci değişim programlarını içeren protokol 5 Kasım'da Ankara'da imzalandı

Anlaşma çevresinde ortak program yürütülecek bölge olarak; İngilizce eğitimin yanında Türk dil eğitimi de veren eyaleti Nova Scotia seçildi.

İlk etapta 50 TED’li bir dönem Kanada’da okuyacak. Diğer grup öğrenciler ise Kanada’da bir yıl geçirebilecek. Böylece hem TED hem de Kanada lise diplomasına sahip olacaklar, dil şartı koşulmadan diploma notları ile Kanada üniversitelerine otomatik kabul alarak sınavsız  giriş yapabilecekler.

Bu tarihi anlaşma sadece öğrencilere yönelik değil. Tarafların karşılıklı müfredat ortaklığı ile eğitim kalitelerini daha üst boyuta taşımayı hedefliyor.

Bu çerçevede Nova Scotia öğretmenleri Şubat ayında ilk çalışma grubu toplantısı için Türkiye’de olacak.

Kanada Hükümeti Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesi açısından eğitim alanında yapılacak anlaşmaları özellikle destekliyor. Bu çerçevede taraflar arası eğitimci ziyaretlerinin de artmasını bekleniyor.

TED Okulları bu ortak calışmayı tum Türkiye genelinden başvuracak

Programa başvurular  Aralık ayından itbaren TED okullarına yapılabilecek.

Bu ortak program ile Kanada ve TED’in eğitim, öğretim kalitesiyle donanmış öğrencilerin geleceğin farklı ve öncü kişileri olmasi hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...