Kantinin kirası arttı, öğrencilere yasak geldi

Kanuni Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencilere, öğle tatillerinde okuldan çıkma yasağı getirildi. Yasağının, okul kantininin kira bedelinin artırılmasından kaynaklandığı, öğrencilerin öğle yemeği ihtiyaçlarını kantinden karşılaması için bu yönde karar alındığı iddia edildi.

Haberler 18.10.2011 - 14:46

Kantinin kirası arttı, öğrencilere yasak geldi

Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından yeni bir uygulama başlattı ve öğrencilerin, cuma günleri dışında 12.00-13.00 saatleri arasında öğle tatilinde okuldan dışarı çıkmalarına yasak getirildi. Cuma günlerinde ise, isteyen öğrencilerin cuma namazına gidebilmeleri için öğle tatiline izin verildi.

Yasak kararı öncesinde öğrencilerin görev yaptığı okulun giriş kapısında da bir sivil personel görevlendirildi.

DHA'nın haberine göre; yasağın daha önce aylık kirası 2 bin 500 lira olan okul kantininin bu yıl 8 bin 500 liraya kiraya verilmesinden kaynaklandığı, öğrencilerin öğle yemeği ihtiyaçlarını kantinden karşılamaları için karar alındığı ileri sürüldü.

“DERSLERİ AKSATIYORLAR”
İddiaların gerçek olmadığını söyleyen okul müdürü Adnan Çakıroğlu, “Okul aile birliği tarafından öğrencilerin başarısına yönelik alınmış bir uygulamadır. Bu uygulamanın kantinle alakası yok. Buradaki tek amaç, öğrencilerimizi kötü alışkanlıklardan korumaktır. Öğrenciler öğleden sonra başlayan derslere geç kalıyor, ders başlangıç saatlerinde aksama oluyor. Bazı öğrencilerimiz velilerin izni doğrultusunda çıkıp öğle yemeklerini dışarıda yiyebiliyor” dedi.

"İSTEYEN GİDER CUMA NAMAZINI KILAR"
Çakıroğlu, Cuma günü izin verilme konusunda ise şunları söyledi:

"Cuma günü tüm öğrencilere yönelik izin uygulamasıdır. Cuma namazı ile alakalı bir şey değildir. Ayrım yapmıyoruz. İsteyen gider Cuma namazını kılar. Cuma günü izinini de Cuma namazına kilitlemek doğru değil."

“BİZİ KORUMAK ŞİMDİ Mİ AKILLARINA GELDİ”
Öğrencilerden Umut Göç de tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Sırf kantinden yemek yiyelim diye bizi buraya tıktılar. Okulu 700 kişilik ama bizim 50 kişilik salonda yemek yememizi istiyorlar. Dışarıdan yemek istemek zorunda kalıyoruz. Bizi kötülüklerden korumak için uygulama yapıldığı söylendi. Bizi korumak şimdi mi akıllarına geldi?" şeklinde konuştu.
Sayfa Yükleniyor...