Kapatılan üniversitelerin öğrencileri ücret ödemeye devam edecek

Fettullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. Kapatılan üniversitelerde yaklaşık 65 bin öğrenci okuyordu. Yüksek Öğretim Kurumu, bu okullarda okuyan öğrenciler için uygulanacak usul ve esasları belirledi.

NTV Haber 19.08.2016 - 19:04

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri ücret ödemeye devam edecek

Kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler sınava girdikleri yıldaki puanlarına göre yeniden tercih yapacak. Eğer yerleştirildikleri üniversite farklı bir şehirdeyse, bulundukları ildeki üniversitelerde "özel öğrenci" statüsünde okuyabilecekler.

ÖĞRENCİLER NASIL BİR YOL İZLEYECEK

- Kayıt yaptırdıkları yıl aldıkları puanlar esas alınacak, üniversitelerin o yılki taban puanlarına göre tercih yapılacak.

- Öğrenciler kayıtlı oldukları programla aynı isimdeki programları tercih edebilecek.

- Hiçbir üniversiteye yerleştirilemeyen öğrenciler, ilgili yıldaki en düşük taban puanlı programa yerleştirilecek.

Kapatılan okullarda okuyan öğrenciler ödemekte olduğu ücreti yerleştirildikleri üniversiteye ödemeye devam edecek. Şartları sağlayabilen öğrencilere yatay geçiş imkanı da verilecek.

Yatay geçiş için gerekli öğrenci belgesi e-devlet üzerinden alınabilecek. Yatay geçiş için belgelerini temin edemeyen öğrencilerin beyanı dikkate alınarak başvuruları kabul edilecek. Kapatılan üniversitedeki öğrenciler yatay geçiş başvurularını 31 Ağustos'a kadar yapabilecek

Yüksek Öğretim Kurumu kapatılan her üniversite için bir de "Koordinatör Üniversite" atadı. Koordinatör üniversiteler öğrencilerin özel durumlarıyla ilgilenecek. Mezun duruma gelmiş öğrencilerin diplomaları koordinatör üniversiteler düzenleyecek.

Tercihler 23-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme işlemlerinde tercih yapmayan adaylar haklarından vazgeçmiş kabul edilecek.

Sayfa Yükleniyor...