Kayıt parası istenmeyecek

Ankara Milli Eğitim Müdürü Aydoğan, okullara kayıtlar sırasında velilerden ''ön koşul olarak asla para talep edilmemesini'' istedi.

15.06.2011 - 17:23

Ankara'da 900 bine yakın öğrenci, 50 bin öğretmen olduğunu belirten Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Ankara'da okullaşma oranının ilköğretimde yüzde 99,9, ortaöğretimde yüzde 86,1 olduğunu ifade etti.

İlköğretimde okullaşmayla ilgili bir sorun bulunmadığını, hangi çocuğun okula gidip gitmediğini tek tek bildiklerini söyleyen Aydoğan, ortaöğretimde de okullaşma oranlarının Türkiye oranının üstünde olduğunu kaydetti.       

Okullara kayıt başvurularına değinen Aydoğan, kayıt sırasında velilerden para talep edilmemesi konusunda müdürleri uyardı.        

Okullarda halkla iletişimin önemli olduğunu vurgulayan Aydoğan, şöyle konuştu:        

''Veli geliyor okula, çocuğu Anadolu lisesini kazanmış, sevinçli, kayıt yaptıracak. Kayıt masasındaki kişi 'okul aile birliğinden dosya al' diyor. Böyle birşey olmasın. Sen kabul et. Senin en önemli işin öğrenci.        

Ondan sonra aile birliğinin, güleryüzlü, sevimli temsilcisi desin ki; 'Hayırlı olsun ailemize katıldınız bizim birtakım projelerimiz var, bunları da konuşalım.' Bunda birşey yok. Ama bir ön koşul olarak, kayıt sırasında asla para talep edilmeyecek. Veli gelmiş, 'haydi aile birliğine' dedin mi buna benim çok büyük tepkim olur, velinin de olur.''        

Okullardaki yıl sonu etkinliklerine de değinen Aydoğan, geceleri etrafı rahatsız edecek, gürültü yapacak şekilde etkinlik düzenlenmemesini istedi. Aydoğan, ''Eğitim kurumlarındaki aktiviteler eğitimin ruhuna, toplumun genel değerlerine uygun olmalı'' dedi. Bu konuda toplumun genel anlayış ve değerlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Aydoğan, konuyla ilgili mevzuata uyulması talimatını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...