Kopya davası sürüyor

30 sanığın, ''Suç örgütü aracılığıyla, önceden anlaştıkları kişilerin sınavlarda kopya çekmelerini sağladıkları'' iddiasıyla yargılanmalarına devam edildi. Mahkeme, esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar verdi.

15.03.2011 - 16:06

Bir kısmı üniversite görevlisi olan 30 sanığın, ''suç örgütü aracılığıyla, önceden anlaştıkları kişilerin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) bazı sınavları ile Gazi Üniversitesinin yeterlilik sınavında kopya çekmelerini sağladıkları'' iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.        

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Ziya Bozoğlu, Mustafa Çağrı Parmaksız, Fatih Dinç, Mehmet İnan, Oruç Ali Uğur, Soner Gökgül, Fatih Mehmet Sürmeli, Emrah Babayiğit, Zülfü Biçer, Yavuzalp Solak, Özgür Fidan, Abdulkadir Şahin ve sanık avukatları ile şikayetçi ÖSYM'nin avukatı katıldı.        

Duruşmada ifadeleri alınan sanıklar Babayiğit, Sürmeli, Bozoğlu, İnan, Parmaksız ve Dinç, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek rüşvet almadıklarını ve vermediklerini, herhangi bir suç organizasyonu içerisinde de bulunmadıklarını savundu.        

Duruşmada, Zeynep Şahin, Hacı Mehmet Yağlı, Volkan Yılmaz ve Mustafa Emre Bozkurt adlı kişiler de tanık sıfatıyla ifade verdi.        

Cumhuriyet Savcısı İlhan Ayaz, soruşturmanın genişletilmesi yönünde bir talep olmadığı takdirde dosyanın, esas hakkındaki görüşlerini hazırlamak üzere kendilerine gönderilmesini talep etti.       

Mahkeme, soruşturmanın genişletilmesi yönünde bir talep olmadığı takdirde, esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.       
İddianamede 30 sanığın, ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek, rüşvet almak ve vermek, rüşvet alma ve vermeye yardım etmek'' gibi bir dizi suçtan cezalandırılmaları isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...