Köy okulunda kum havuzlu eğitim

Köy okulunda görev yapan öğretmen, öğrencilerine daha iyi eğitim vermek için bakın hangi yolları deniyor...

Haberler 27.12.2010 - 13:39

Köy okulunda kum havuzlu eğitim

Van'ın Özalp ilçesine bağlı Çırak İlköğretim Okulu Öğretmeni Serkan Demir, Milli Bakanlığının bilgisayar programlarını, projeksiyon sistemi ile tahtaya yansıtarak, zaman zaman ders sırasında müzik dinleterek, birinci sınıf öğrencilerine okuma-yazmayı daha kolay ve eğlenceli şekilde öğretiyor. Öğretmenin sınıfta oluşturduğu kum havuzu sayesinde de öğrenciler parmak kaslarını geliştirerek yazmayı daha çabuk öğrenebiliyor.       

Demir, 2008 yılından itibaren görev yaptığı okulda öğrencileriyle sıcak bir iletişim kurduğunu belirterek, sınıfta bulunan projeksiyon sistemi ve daha sonra kendi imkanlarıyla kurduğu ses sistemi ile öğrencilere eğitim verdiğini söyledi.        

Birinci sınıf öğrencilerinin, görsel ve işitsel eğitimle daha iyi öğrendiğini belirten Demir, ''Bu yüzden derste, sesli klipler, videolar ve programlar kullanıyorum. Böylece daha iyi öğrenebiliyorlar. Bu şekilde motive oluyor ve derse katılıyorlar'' dedi.        

Derslerde zaman zaman müzik klipleri de gösterdiğini bildiren Demir, şöyle devam etti:        

''Müziğin onları eğlendirdiğinin farkındayım. Onların gözlerinden bunu görebiliyorum. Müzik sadece bizim duyduğumuz türkü ve şarkılar değil. Müziğin içerisinde matematik de vardır. Müzik aslında içerisinde başka dersleri de barındırıyor. Hatta Barış Manço'nun 'domates, biber, patlıcan' şarkısında olduğu gibi çocuklar meyve ve sebzeleri öğrenebiliyor.''        

Yazma konusunda sıkıntı çeken öğrencilerin kas becerilerinin gelişmesi için kum havuzu oluşturduğunu anlatan Demir, ''Bir leğen içine kum doldurarak, kum havuzu oluşturdum. Bununla da kas becerileri gelişmeyen öğrencilerin harfleri yazması için çalışmalar yapıyoruz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...