Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatıyla okullarda oluşturulan teknoloji sınıfları, bilgisayarlar, slayt cihazları, projektörler ve LCD televizyonlarla donatılırken, hırsızlar da gözünü bu okullara dikti.

Adana'da da bazı okullarda hırsızlara karşı çeşitli önlemler alırken, kimileri ise adeta ''kozmik oda'' gibi korunur hale geldi. Seyhan ilçesine bağlı Çamlıbel Mahallesi'ndeki Gaffar Okkan İlköğretim Okulu'na kurulan yüksek seviyedeki güvenlik sistemi görenleri şaşırtıyor.

Okul bahçesinin duvarlarını jiletli tellerle çeviren okul yöneticileri, 4 metre yüksekliğindeki giriş kapısının üstüne sivri demir parçaları yerleştirerek okula izinsiz girilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bahçe ve koridorlara da 14 kamera yerleştiren okul yönetimi 24 saat süreyle kayıt yapan sistem sayesinde diledikleri an internet aracılığıyla evlerinden de görüntüleri canlı olarak izleyebiliyor.

Ayrıca özel güvenlik firması tarafından yerleştirilen harekete duyarlı hassas sensörler ise okulun kapalı olduğu saatlerde, içeride bir hareketlilik hissettiği an alarm sistemini çalıştırıyor. Okula hırsız girmesi bir yana kuş bile uçsa alarm veren sistemle sadece polis değil okul yöneticileri de uyarılıyor.

Okuldaki güvenlik önlemlerinin son noktası olarak ise demir kapılar dikkatleri çekiyor. Sınıf kapıları bile panjursuz, düz demirden oluşurken, eğitim saatleri dışında sınıf kapılarına bir de asma kilit vuruluyor.

Okulun 4. kattaki bilgisayar laboratuvarı da çatıdan birinin girme ihtimaline karşı, bazı bölümleri parmaklıklı bazı bölümleri ise tamamen demirden şebekelerle kaplanarak korunuyor.

Alınan yüksek güvenlik önlemleri sayesinde hırsıza neredeyse ''gir girebilirsen'' diyen okul yöneticileri, alınan bu önlemler sayesinde son 4 yılda okulda tek bir hırsızlık olayının bile yaşanmadığını bildirdiler.

Adana Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise alınan önlemlerin sonuç verdiğini belirterek, geçen yıl bir kantin haricinde hiç bir okuldan hırsızlık gerçekleşmediğini, yaşanan birkaç hırsızlık girişimlerinin ise alarm sistemleri sayesinde engellendiğini bildirdiler.

Alarmın kendilerine bildirilmesinin ardından ortalama 1,5 dakika içinde en yakın ekibin okula gittiğini belirten yetkililer, bu sayede okullardaki hırsızlık olaylarının yok denecek kadar azaldığını kaydettiler.

ALARM SİSTEMİ YANGIN RİSKİ İÇİN DE KURULUYOR
Adana'da güvenlik sistemleri üzerine hizmet veren özel bir şirketin yöneticisi olan Mehmet Görgün, son yıllarda okullardan yoğun talep aldıklarını söyledi.

Okullara kurdukları alarm sistemlerinin 24 saat süreyle takip merkezinden izlendiğini anlatan Görgün, hareket detektörleri ve dumana duyarlı sensörler sayesinde yangın riskine karşı arşiv ve laboratuvar gibi yerler ile kıymeti olan teçhizatın da korunduğunu belirtti.

Güvenlik sistemi kurmak isteyen okulların sayısının arttığını, bazı okulların da daha düşük maliyetli olması nedeniyle sahte güvenlik kamerası kurdurduğunu belirten Görgün, bunun da hırsızlar için caydırıcı olduğunu kaydetti.