'KPSS için iddiası olan herkes dava açsın'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, KPSS-2010 sınavlarının şaibeli olduğunu savundu ve ''ÖSYM'nin soruşturmasından bir sonuç çıkmayacağını biliyorum. Konunun incelenmesi için Cumhurbaşkanlığı makamına başvuruda bulunuyoruz'' dedi.

Haberler 20.08.2010 - 13:44

'KPSS için iddiası olan herkes dava açsın'

İsmail Koncuk, 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili ciddi iddialar olduğunu söyledi. KPSS'den 43 puan alan bir biyoloji öğretmeninin 2007 yılında Van'da bir liseye sözleşmeli öğretmen olarak atandığına dikkati çeken Koncuk, şöyle devam etti:        


"BU ÖĞRETMENLER NASIL ATANDI?"
''O tarihte biyoloji branşından atanabilmek için en az 85 puan almak gerekirken, bir öğretmen arkadaşımız 43 puanla sözleşmeli öğretmen olarak atanıyor. Bu kişi KPSS'den 2004'te 36 puan, 2006'da 43 puan ve 2008'de 37 puan almış. Bu atamayı yapan kim? Bu atamayı yapan eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik. Daha önce yine Van'a başka bir öğretmen ataması daha yapılmıştı. Bir AKP İl Genel Meclisi üyesinin kardeşiydi. O da 57 puanla sözleşmeli öğretmen olarak atanmıştı. 2007 yılında yapılan bu atamanın dönemin Milli Eğitim Bakanı Çelik'in bilgisi dışında yapıldığını düşünmek mümkün değil. Hatta bu öğretmenin AK Parti Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk'ün abisinin damadı."
        
''ÖSYM SORUŞTURMASINDAN BİR SONUÇ ÇIKMAYACAK''
Koncuk, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın söz konusu iddialar üzerine bir açıklama yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:        

''Bir kurum başkanı konuşmasına 'Bu iddialar doğru değildir' diye başlıyorsa, o kurum amirinin yapacağı hiç bir araştırmaya güven duyulmaz. Peşin hükümle 'Bu iddialar doğru değildir, ben bunlara inanmıyorum' diyor. Kurumun en üst amirinin bu ifadesi ile başlayan soruşturmanın sonuç vermesi beklenemez. ÖSYM'nin bu iddialar karşısında yapacağı soruşturmadan bir sonuç çıkmayacağını biliyorum''        

''BURADA CİDDİ BİR NAHOŞ KOKU VAR''
KPSS'de bir çiftin 120 net yaptığı şeklinde bilginin basında yer aldığını hatırlatan Koncuk, ''Elimize gelen bilgiler ile bu sayı 4 kişiye çıktı. Soyadı benzerliği midir, eş midir, bunu araştırmak ilgililerin işidir. Biz iddia ediyoruz; 4 kişi, 4 eş eğitim bilimlerinde 120 net yapmış. Hadi bir tanesi Yarımağan'ın dediği gibi matematik olarak olabilir. Eğer bunlar eşse, aynı anda, aynı konudan 120 net yapmasını ben mantık olarak izah edemiyorum. Bir önceki KPSS'de eğitim bilimlerinden hiç doğru yapamayan ya da az net yapan bazı öğretmen adayları bu seneki KPSS'de eğitim bilimlerinde 120 net yaptı. Bu kadar süre içerisinde bir insanın başarısının yukarıya doğru böyle bir sapma göstermesi önemlidir. Bu olmaz değildir ama bu çok sayıda olamaz. Birdenbire yüzlerce kişi başarısız durumdan başarı gösterir hale geliyorsa burada ciddi bir nahoş koku var demektir'' dedi.        

"KONUYU CUMHURBAŞKANI'NA İLETECEĞİZ"
Milli Eğitim Bakanlığının iddialar karşısında, araştırmalar sonuçlanıncaya kadar, öğretmen atama takvimini gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Koncuk, şunları kaydetti:        

''KPSS-2010 sınavlarının ciddi iddialar sebebiyle şaibeli bir sınav olduğunu söylemek zor değil. Bu sınavlarla ilgili araştırmaları ÖSYM'nin yapma imkanı, niyeti yoktur. Yanlışları ortaya koyma niyeti de yoktur. Onun için Cumhurbaşkanlığı makamına konuyu iletiyoruz. Bu konuda iddiası olan bütün arkadaşlarımız dava açsınlar.''        

"ÖSYM BAŞKANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"
Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koncuk, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan ile ilgili suç duyurusunu hazırladıklarını; konunun incelenmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e başvuruyu bugün yapacaklarını söyledi.        

"MEB DE SABIKALARI OLAN BİR KURULUŞ HALİNE GELDİ"
Koncuk, ''Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun öğretmen atamalarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak sınav ile gerçekleştirileceği yönünde açıklaması var.  Bu bir çözüm olabilir mi?'' sorusunu yanıtlarken şunları söyledi:       

''ÖSYM gibi çok ciddi bir kuruluşun yaptığı sınavlarda böyle suistimal iddiaları gündeme geliyorsa, Milli eğitim Bakanlığının yapacağı sınavlara ne derece güven duyulacağını merak ediyorum. 43 puanla atamayı yapan eski bir milli eğitim bakanı. Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuda ciddi sabıkaları olan bir kuruluş haline geldi. bundan memnuniyet duymuyorum. Çünkü kurumlarımızın yıpratılmasından yana değilim. ÖSYM ciddi bir kuruluştur, ciddi sınavlar yapmıştır, bu yıla kadar bu suistimal iddiaları bu kadar güçlü dile gelmemiştir. Üzerine gitmeliyiz. Bundan sonra olmamalı.''        


Sayfa Yükleniyor...