KPSS’de ‘rüşvet’ izi

KPSS’deki kopya skandalıyla ilgili soruşturmada soruların çalındığı ve bazı ÖSYM çalışanlarına rüşvet verildiği bilirkişi raporu ile belgelendi. Soruşturma kapsamında dönemin ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’ın da “şüpheli” sıfatıyla ifadesinin alınacağı belirtiliyor.

NTV Haber 31.03.2013 - 14:56

KPSS’de ‘rüşvet’ izi

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruların çalındığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada sona gelindi.

Savcılık, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) inceleme yapması için kurduğu 5 kişilik bilirkişi heyeti, iki aylık araştırmasını tamamladı ve bir rapor oluşturdu. Raporda bazı ÖSYM çalışanlarına rüşvet verildiği belirtildi.

Rapor, ÖSYM güvenlik zafiyeti ve usulsüzlükleri gözler önüne serince 143 kişinin ifadesine başvuruldu.

Bu kapsamda, dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan’ın da şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulacak.

Rapora göre; sınav sorularının hazırlandığı bilgisayarlara dışarıdan internet bağlantısı bulunuyordu.

Sınav soruları flash disklere kopyalanırken, sınav sorularını hazırlayan sorumlulardan bazıları da soruları evlerine götürdü.

Şüphelilerin hesaplarına 2009-2010 döneminde 150 bin lira ile 1.5 milyon lira arasında değişen yüksek meblağlar aktarıldı.

Paranın kaynağını inceleyen uzmanlar, ÖSYM personeli ile METEKSAN şirketi arasında bir bağlantının olduğunu tespit etti.

Paraların, “sınav merkezi yeri belirleme”, “personel harcırahı” gibi adlarla personelin hesabına aktarıldığına dikkat çekildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...