Küpeli öğretmene maaş cezası

Manisa'da küpe taktığı gerekçesiyle 30'da bir maaş kesme cezası uygulanan sınıf öğretmeni, yürütmenin durdurulması istemiyle Manisa İdare Mahkemesinde dava açtı.

26.11.2010 - 15:52

Küpeli öğretmene maaş cezası

Necatibey İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Cuma Toygar, ''Bürokratik aşamalardan sonra artık yargıya müracaat ettim. Yargıda da bundan sonra konuşmakla sayın avukatlarım yetkilidir'' dedi.        

Toygar, kulağındaki küpenin hiçbir dini, siyasi, felsefi anlam içermediğini, protesto veya boykot amacı taşımadığını, mesaj vermediğini ve sadece bir hobi olduğunu söyledi.        

Toygar'ın avukatlığını, İzmir'den gelerek gönüllü olarak üstlendiğini ifade eden Serdar Şengül de Manisa Valiliğinin tescil ettiği cezai işlem nedeniyle davacı olarak Manisa Adliyesine başvurduklarını kaydetti.    
   
Şengül, şunları söyledi:        

''Doğrudan doğruya kişisel beğeni sınırları içinde olması gereken bir hadisenin üstelik de yasalarda ve yönetmelikte hiçbir normatif düzenleme yokken cezai yaptırımlarla karşılanmasına yönelik müvekkilimizin uğramış olduğu haksızlığın giderilmesi için biz de yargı yoluna başvurmuş bulunmaktayız. İdaredeki bazı makam ve mevkilerdeki kişilerin kişisel değer yargıları çerçevesinde tasvip etmedikleri bir konuyu yasalarda herhangi bir düzenleme olmadığı halde cezai yaptırımla karşılamak gibi bir yetkileri olmadığına inanıyoruz. Bu amaçla yargı yoluna başvurduk. Küpe takmakla ilgili yazılmış herhangi açık ve net bir suç unsuru, disiplin işlemi ilgili yasa ve yönetmeliklerde söz konusu değildir.''        

Toygar'a maaşının 30'da 1'ine tekabül eden 66 lira idari para cezası uygulandığı öğrenildi.
        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...