Kürtçe öğretmenliği için düğmeye basıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın önerisi üzerine 500 Kürtçe öğretmeni yetiştirmek için tezsiz yüksek lisans programı açan Mardin Artuklu Üniversitesi ilana çıktı.

Anadolu Ajansı 05.07.2012 - 13:45

Kürtçe öğretmenliği için düğmeye basıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın önerisi üzerine Kürtçe öğretmeni yetiştirmek amacıyla Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bünyesinde 2012-2013 öğretim yılında 500 Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi almak için ilana çıktı.

Başvurular 27 Temmuz'a kadar yapılabilecek.

Mardin Artuklu Üniversitesi, ''Kürtçe Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı''na ilişkin ilanı internet sitesinde yayımladı.

İlana göre, Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bünyesinde açılacak tezsiz yüksek lisans programına 500 öğrenci alınacak. 1 yıl süreli programdan mezun olacak adaylar, Kürtçe öğretmeni olarak atanacak.

Yüksek lisans programına, eğitim fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmenliği mezunları ile Fen Edebiyat Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı ile Çağdaş Türk Lehçeleri bölümleri mezunları başvurabilecek.

Bu bölümlerden mezun olup formasyonu olmayanlara alan dersleriyle birlikte formasyon dersleri de verilecek. Bu iki alandaki formasyon dersleri üniversitenin Eğitim Bilimleri Bölümü uzmanlarınca verilecek.

Adaylarda, ALES sözel puanından en az 55 puan alma, lisans not ortalamasının en az 60 olması ve Kürtçe'nin Kurmanci veya Zazaki lehçelerinden birini bilme şartı aranacak. Eğitim, bu iki lehçeden sınıflarda karma olarak yapılacak.

Lisans öğrenimini yurt dışında yapmış adayların Yükseköğretim Kurulu'nca verilen denklik belgesini de dilekçelerine eklemeleri gerekiyor.

Söz konusu programa başvuruları, 27 Temmuz'da sona erecek, kesin kayıtlar 6-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak.

Yazılı sınav, 28 Temmuz'da yapılacak. Sınav, Türkçe'den Kürtçe'ye çeviri şeklinde olacak. Başvuru sayısına göre Şubat 2013 döneminde de 500 kişi daha alınacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...