Kürtçe sözlük gelecek yıla hazır

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, ''Kürtçe lügatı ilk olarak ilköğretim öğrencilerinin ihtiyacını karşılayacak seviyede hazırlayarak, önümüzdeki  eğitim yılına yetiştirmeye çalışacağız'' dedi.

Anadolu Ajansı 17.10.2012 - 12:47

Kürtçe sözlük gelecek yıla hazır

Türk Dil Kurumu (TDK) Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın talimatı doğrultusunda Kürtçe lügatı hazırlamak için çalışmalara başlandığını belirterek, öncelikle ilköğretim öğrencileri için küçük bir sözlük hazırlayacaklarını ardından daha büyük daha büyük bir sözlük çalışması yapmayı düşündüklerini ifade etti.

'KIRMANÇİ LEHÇESİNDE YAZILACAK'
Sözlüğü ilk olarak Kırmançi lehçesiyle hazırlayacaklarını belirten Kaçalin, ''Sözlüğü 2013-2014 öğretim yılına yetiştirmeye çalışacağız.Kürt vatandaşlarımızın en çok kullandığı lehçenin Kırmançi lehçesi olduğu biliniyor. Biz de bu çerçevede sözlüğü ilk olarak Kırmançi lehçesiyle yazacağız. Ancak daha sonra öbür lehçelerde de hazırlanabilir'' dedi.

'BÖYLE BİR SÖZLÜĞE KESİNLİKLE İHTİYAÇ VARDI'
Türk Dil Kurumu'nun hizmet için kurulduğunu belirten Kaçalin, "Biz her şeyin en iyisini yapmayı amaçlıyoruz. Böyle bir sözlüğe kesinlikle ihtiyaç vardı" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...