KYK'den öğrencilere yeni projeler

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilere eğitim faaliyetleri kapsamında yeni projeler hazırladı.

Anadolu Ajansı 11.10.2017 - 15:29

KYK'den öğrencilere yeni projeler

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere eğitim faaliyetleri kapsamında yeni projeler hazırladı.

KYK'den yapılan açıklamaya göre, bu yıl düzenlenecek KYK Akademi, KYK Sosyal Kültürel, KYK Turnuva ve Çınaraltı Gençlik Söyleşileri ile yurtlarda barınan öğrencilerin üniversite hayatları süresince kazanımlar elde etmeleri amaçlanıyor.

Bu çerçevede akademik destek, müzik ve görsel sanatlar, el sanatları, Türk İslam sanatları, dil, din ve değerler eğitimi kurslarıyla öğrenciler, hem öğrenim gördüğü alanda akademik gelişim sağlama hem de kültür ve sanat alanlarında donanım kazanma imkanı bulacak.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan yeni dünya düzeni ve Türkiye'nin bu sistem karşısındaki konumu "Oyun Bozan Türkiye" programında uluslararası ilişkiler alanında uzman konuklarla ele alınacak.

Gençler, "Yerli Zihin, Milli Sanayi" programıyla milli uydu, yerli tohum, İHA, SİHA, milli piyade tüfeği ve cirit füzesi gibi projeleri hayata geçiren mühendislerin başarı hikayelerini dinleyecek.

Düşünce ve kültür hayatının önemli isimleri de "Vefa Sempozyumları" ile anılacak. Halil İnalcık Hatırasına Vefa Sempozyumu, Turgut Cansever Hatırasına Vefa Sempozyumu, Erol Güngör Hatırasına Vefa Sempozyumu ve Nureddin Topçu Hatırasına Vefa Sempozyumu başlıklı dört sempozyum düzenlenecek.

YENİ KURSLAR AÇILACAK

KYK, Milli Mücadele döneminde ülkenin bağımsızlığı için büyük bir vefa örneği gösteren istiklal kahramanlarını da yad edecek. Bu kapsamda "İnsanlığın Son Adası" ile "Kültür Havzamız Medeniyet Hafızamız” fotoğraf sergisi düzenlenecek.

Bu yıl KYK eğitim müfredatına ilk kez alınan Medeniyetimizin Kurucu Metinleri Atölyesi ile gençler, Farabi, İbn-i Sina, İbn-i Haldun ve Ahmet Yesevi gibi isimlerin biyografileri ve yüzyıllar öncesinden yazılmış kitaplarından alıntılanan metinlerle bilgilendirilecek.

"İşte O An" programı ile öğrenciler, spor tarihine geçmiş ve hafızalara kazınmış olayların öykülerini kahramanlarından dinleyecebilecek.

Bu yıl yurtlarda ebru, hat, tezhip, çini, ahşap boyama, model uçak, takı tasarım gibi kurslara ek olarak sim kırma, tel kırma, devrek bastonu ve ahşap yakma gibi el sanatları kursları da açılacak.

Sayfa Yükleniyor...