Liseli öğrenci YÖK'e dava açtı

Lise öğrencisi, yeni katsayı oranlarını 0.15 ve 0.12 olarak belirleyen YÖK kararının bu yıl uygulanmaması için Danıştay'a başvurdu.

15.04.2010 - 17:39

Bornova Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi B.A, yeni katsayı sistemiyle sayısal ağırlıklı öğrenim gören öğrencilere avantaj sağlandığını öne sürdü.

Lise 1. sınıftan itibaren üniversite tercihini göz önünde bulundurarak hukuk fakültesine girmek için sözel grubunu tercih ettiğini söyleyen öğrenci, şu ifadelere yer verdi:

''4 yıllık lise öğrenimimin ilk 3 yılında YÖK'ün daha önce belirlediği 0.3 ve 0.8 katsayı sistemine göre hazırlandım.

Son sınıfa geldiğimde katsayı sisteminde geçiş süreci de tanınmadan yapılan değişiklik sonucu benim gibi Türkçe matematik ve sözel grubunda bulunan öğrenciler yönünden aleyhte, sayısal öğrenciler yönünden de lehte bir düzenleme getirilmiş oldu.

YÖK, yeni katsayı belirlerken öncelikle geçmiş sisteme göre hazırlanan öğrencilerin durumunu dikkate alıp, geçiş süreci tanıması gerekirdi. Bu karar hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ilkelerine açıkça aykırıdır.

Daha önce YÖK'ün katsayı farkını kaldıran daha sonra da 0.15-0.13 olarak belirleyen durdurma kararları da göz önünde bulundurularak, alan içi tercihlerde 0.15, alan dışı tercihlerde 0.12 olarak belirleyen yeni katsayı kararının 2010 yılında yapılacak üniversite sınavlarında uygulanmasının durdurulmasına ve iptaline karar verilmesini talep ederim.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...