LYS'ye başvuru ücreti ÖSYM'den

ÖSYM, sonuç belgesinde "Sınava girmediniz" dediği Uğur Erdem Tur’un hatalı sonucunu düzelterek 391 yaptı. Babası Naci Tur’u arayan ÖSYM yetkilisi, LYS başvurusunu da yaptıklarını ve 40 TL’lik sınav ücretini ÖSYM’nin ödediğini söyledi.

17.05.2011 - 10:17

LYS'ye başvuru ücreti ÖSYM'den

Sivas’ta sınavdan önce kolu kırıldığı için YGS’ye engelliler sınıfında giren 18 yaşındaki Uğur Erdem Tur, sınav sonuçları açıklanınca büyük bir şok yaşadı. Tur’un sonuç belgesinde "Sınava girmediniz veya yanıt alanınız boş" yazıyordu. Tur, sonuca itiraz etti ve iki hafta boyunca ÖSYM’den yanıt bekledi.

Vatan'ın haberine göre; ÖSYM önceki akşam baba Naci Tur’u arayarak özür diledi ve sonucun düzeltildiğini açıkladı.

Asıl soru kitapçığı ve cevap kağıdı yeni sınav yerine ulaşmadığı için, yedek kitapçık ve cevap kağıdı kullanan Tur’un sonucunun, boş olan asıl soru kitapçığı ve cevap kağıdına göre düzenlendiği ortaya çıktı. Sonucu dışında ÖSYM’nin aday bilgi işlemleri sayfasında cevap kağıdı da değişen Tur’un puanı 391 olarak değişti.

LYS BAŞVURU ÜCRETİNİ ÖSYM ÖDEDİ
ÖSYM’den arayan yetkili ayrıca, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvurularının bitmesine rağmen başvurunun kendilerini tarafından yapıldığını ve başvuru ücreti olan 40 TL’nin de ÖSYM tarafından ödendiğini Naci Tur’a söyledi. ÖSYM böylece sonucunda hata yapan adaydan özür dileyerek LYS başvurusnu yaparak, başvuru ücretini almamış oldu.

"ZATEN SIKINTILI OLMUŞ"
Baba Naci Tur, ÖSYM’nin yaptığı hatadan dolayı LYS başvuru ücretini almadığını şaşkınlıkla karşıladığını kaydederek şunları söyledi:

"Ben özelllikle para yatırmam gerekiyorsa bundan dolayı bir sıkıntı yaşanmasın dedim. Arayan bayan yetkili de, ‘Yok ne demek. Zaten sıkıntı olmuş. Hatalı sonuçtan dolayı özür dileriz. Başvuru ücretini yatırmanıza gerek yok’ dedi. Uğur sınava tekrar Sivas’ta mı girecek diye sordu, ben de evet dedim. Sonra sisteme girileceğini söyledi. Ben de geç de olsa bu hatadan dönüldüğü için teşekkür ettim."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...