Matbaaya YGS baskını!

YGS'de şifre skandalının ardından başlatılan soruşturma sürüyor. Savcı, soru kitapçıklarının basıldığı matbaada arama yapıyor. İncelemeyi değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "En ufak bir şey çıktığı ya da bir tek mağdur olduğu taktirde ÖSYM Başkanı'nı en başta ben yerden yere vururum" dedi.

22.04.2011 - 09:35

Ankara'da YGS'deki şifreleme iddiasıyla ilgili soruşturma yürüten savcılık, ÖSYM'nin sınav kitapçıklarının basıldığı matbada arama başlattı.


Bilkent'deki Meteksan Matbaası'na Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın talimatı ile sabah saatlerinde gelen polis, bilirkişi ve TÜBİTAK'dan gelen kriptoloji uzmanları, inceleme başlattı.

Meteksan Matbaası'nın, pazar günü yapılacak Yüksek Lisans Sınavı (ALES) nedeniyle kapalı dönemde olduğu gerekçesiyle, içeriye giren ekiplerin cep telefonları ve kayıt cihazlarına el konuldu.

Polis, bilirkişi ve kriptoloji uzmanları ekipleri, matbaadaki bilgisayarlar ile YGS'de ilk bine giren adayların kitapçıklarını, adaya özgü şifreleme olup olmadığını inceleyecekleri kaydedildi.

YGS'deki şifreleme iddiaları ile ilgili başlatılan ve Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın yürüttüğü soruşturmada, sınav kitapçıklarının basıldığı matbada incelemelerin 3 gün süreceği belirtildi.

İnceleme devam ettiği sırada ÖSYM Başkanı Ali Demir de matbaa binasına geldi.

"TEK BİR MAĞDUR ÇIKARSA ÖSYM BAŞKANI'NI YERDEN YERE VURURUM"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, matbaada yapılan incelemeleri değerlendirdi.

Şifre meselesinin çok istismar edildiğini ve ÖSYM'nin kurulduğu günden bu yana kadar optik okuyucuların değerlendirme yapması için zaten her dönem bir şifre olduğunu söyleyen Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu şifrenin birilerine servis edilip edilmediği adaylar tarafından bilinip bilinmediği önemlidir. ÖSYM defalarca açıklama yaptı. Yakında sonuçları açıklanacak. Bir tek mağdur varsa o zaman gidip bunların yakasına yapışacağız. Mahkemeye intikal eden bir konu var. Matbaada araştırma yapılabilir, ÖSYM'nin bürolarında arama yapabilirler. eğer gerçekten bu iddiaları haklı çıkaracak iğnenin ucu kadar bir şey bulunursa burada en önce ÖSYM'nin Başkanını ben yerden yere vururum. Burada hakkaniyetle adaletle ve kesinlikle vatandaşın adalet duygusunu zedelemeden sınav yapılması bizim vazifemizdir, görevimizdir. Meseleye böyle bakılır. Yasal süreç devam ediyor. Ahmet'i Mehmet'i Çağırabilir. Bu işin seyridir."

YGS SONUÇLARI AÇIKLANMADAN LYS'YE BAŞVURU YAPILAMAYACAK
"Yükseköğretime Geçiş Sınavı"ndaki şifreleme iddialarına ilişkin incelemeler sürerken üniversitenin ikinci basamak sınavı olan "Lisans Yerleştirme Sınavı" için başvurular da 25 Nisan Pazartesi günü başlıyor ve 29 Nisan'a kadar sürecek.

Ancak YGS'deki şifreleme iddiaları yüzünden, ilk sınavın sınavın sonuçları henüz açıklanmadı. Bu durumda adaylar LYS'ye başvuramayacaklar.

Belirsizlik sürerken, adayların kafalarındaki sorulara da her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...