Zihinsel matematik alanında dünya rekoru denemesi, Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Rekor denemesinde dünya kriterlerine uygun olabilmesi için iki matematik öğretmeni hakem olarak bulundu, program İngilizce’ye çevrilerek kayıt altına alındı.

Akgül, zihinsel matematiğin dünya çapında yapılan bir yarışma olduğunu söyledi.

Bu yarışmanın kriterlerine uygun olarak bireysel şekilde rekor denemesinin de yapılabildiğini belirten Akgül, "Ben şu anda bunu yapacağım, bireysel girişimle bir rekor denemesi yapacağım" dedi.

Rekor denemesinin zihinsel karekök üzerine olduğunu ifade eden Akgül, bilgisayar tarafından rastgele seçilen 6 basamaklı 10 sayının zihinden kareköklerini bularak yazacağını bildirdi.

Bu alanda Dünya Şampiyonası’nın 5 Haziran’da Almanya’da yapılacağını anlatan Akgül, sponsor bulamadığı için bu şampiyonaya katılamayacağını söyledi. Akgül, buradaki rekorun kırılması halinde isim olarak orada bulunma fırsatı elde edebileceğini kaydetti.

2009 yılında dünyada zihinsel karekök alanında ilk rekoru kendisinin kırdığını ifade eden Akgül, bu rekorun iki ay önce bir arkadaşı tarafından elinden alındığını söyledi.

"ÜNİVERSİTE SINAVINDA HİÇ YANLIŞIM ÇIKMADI"
ODTÜ Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu olduğunu belirten Akgül, matematikle hobi olarak ilgilendiğini anlattı.

"Küçüklükten beri sayılara özel bir ilgim var" diyen Akgül,
öğretmenlerin kendisine verdiği bilgileri alarak, buna ek olarak kendisi yeni ve farklı yöntemler geliştirdiğini belirtti.

Lisede matematik dersinden kaldığını ifade eden Akgül, "Matematik ile ilgili sınav sorularını zihinden yapıyordum, çözümleri sınav kağıdında olmuyordu. Öğretmenler ise çözüme nasıl gittiğimin sınav kağıdında olmasını istiyordu. İkinci sınavda aynısı oldu. Düşük not aldım, dolayısıyla ortalamam düşük geldi. Bundan dolayı sınıfta kaldım" diye konuştu.

Üniversite sınavında da matematik alanında başarılı olduğunu bildiren Akgül, Matematik sorularını çok kısa sürede yaptığını ve hiç yanlışının çıkmadığını söyledi.

Bu alanda kendisini yetiştirmek isteyen öğrencilere tavsiyede bulunan Akgül, yetenek kadar ilgi ve çaba olduğunu vurguladı. Akgül, "İstedikten sonra herkes bu başarıyı elde edebilir" dedi.

Açıklamalarının ardından rekor denemesine başlayan Akgül, birinci rekor denemesinde istediği sonucu elde edemedi, ancak ikinci deneme sonucunda 6 dakika 19 saniyeyle sayıların kareköklerini doğru bulmayı başararak, dünya rekoru kırdı.

Elde ettiği başarıdan dolayı yoğun duygular hissettiğini ifade eden Akgül, zihinsel karekök alanındaki dünya rekorunun 6 dakika 37 saniye olduğunu söyledi.