MEB yeni müfredat çalışmalarını tamamladı

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni müfredat çalışmalarını tamamladı. Çalışma ocak ayından itibaren sivil toplum kuruluşları, öğretmenler ve yöneticilerle paylaşılacak. Gelecek öneri ve eleştirilere göre son şeklini alacak.

Haberler - NTV Haber 31.12.2016 - 00:29

MEB yeni müfredat çalışmalarını tamamladı

Yeni müferadat çalışmalarında sona gelindi. 50'nin üzerindeki zorunlu ders programının güncellenmiş hali, ocak ayında kamuoyuyla paylaşılacak. Sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve yöneticilerden görüş alınacak.

Yeni müfredat çalışması ocak ayında Türkiye genelindeki binin üzerindeki vakıf ve derneğe gönderilecek. Öğretmenler de mail ya da cep telefonu yoluyla bilgilendirilecek.

Ayrıca okul müdürlerinden zümre oluşturulması istenecek, 81 ilden tüm derslerle ilgili değerlendirme raporları istenecek.

Bu raporlara göre yeniden gözden geçirilecek müfredatın son hali ise şubat ayında, öğretmen, yönetici, akademisyen ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılacağı, internet üzerinden yapılacak canlı yayında tartışmaya açılacak.

Yeni müfredat, "yaşam becerileri", "tarih bilinci", "sağlıklı yaşama ve yaşlanma", "21. yüzyıl becerileri", "Atatürkçülük", "değerler eğitimi", "milli eğitim kalite belgesi", "Türkiye yeterlilikler çerçevesi" ve "15 Temmuz demokrasi zaferi" olmak üzere 9 ana eksen üzerine kurulacak.

Bu kapsamda ders sayıları azaltılacak, ders içerikleri sadeleştirilecek, bazı dersler birleştirilirken, seçmeli derslerin çeşitliliği artırılacak.

Sanat ve beden eğitimi dersleri haftada iki ders saati olacak.

Sayfa Yükleniyor...