MEB'den rehber öğretmenliği açıklaması

Bakanlık, rehber öğretmenlik için ayrılan kontenjanı potansiyel aday sayısı karşılamadığı için ihtiyacın felsefe alanına kaynak oluşturan yükseköğretim programı mezunlarından karşılanmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

25.05.2011 - 16:01

Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, son günlerde rehber öğretmenlik ve teknoloji ve tasarım alanı öğretmenliğine atanma konusunda kamuoyunu yanıltıcı haberlere yer verildiği kaydedildi.        

146 KONTENJAN AÇIĞI VAR
MEB'in, öğretmen olarak atanacakların atanmaları konusundaki mevzuatta yer alan düzenlemelerin anımsatıldığı açıklamada, 2011 yılı Haziran atama döneminde rehber öğretmenlik için 1194 kontenjanın ayrıldığı ancak potansiyel aday sayısı 1048 olduğundan 146 kontenjan açığının ortaya çıktığı belirtildi.        

Ayrıca teknoloji ve tasarım alanı için de 92 kontenjan açığının bulunduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:        

''Rehber öğretmen açığının daha önceki yıllarda olduğu gibi felsefe alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları mezunlarıyla; teknoloji ve tasarım alanı öğretmen açığının da aynı şekilde daha önce olduğu gibi teknoloji ve tasarım alanını kapsayıcı mesleki ve teknik alanlara kaynak olan bölüm mezunlarıyla karşılanması kararlaştırılmıştır.        

Ancak, rehber öğretmenliğe kaynak olarak belirlenen yükseköğretim programları mezunlarından başvuruda bulunanların tamamının atanmasından sonra ihtiyacın felsefe alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programı mezunlarıyla, teknoloji ve tasarım alanındaki öğretmen açığının da aynı şekilde bu alana kaynak olarak belirlenen yükseköğretim programı mezunlarından başvuruda bulunanların tamamının atanmasından sonra ihtiyacın belirlenen yükseköğretim programları mezunlarıyla karşılanması kararlaştırılmıştır.''        

Bu kararın, 2011 atama dönemleri ile sınırlı tutulduğunun vurgulandığı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:       

''Alanların özelliği göz önünde bulundurulmuş ve kamu yararı gözetilmiştir. Ayrıca herhangi bir kesim de hedef alınmamış veya korunmamıştır. Söz konusu alan öğretmenliklerine başvuru hakkı olan potansiyel adayların hakları tamamıyla korunmuştur. Öğretmen ihtiyacı öğretmenlik formasyonunu kazanmış öğretmenlerle karşılandığı sürece formasyonu olmayanların ataması yapılmamaktadır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...