Mevsimlik işçi gibi öğretmen atanır mı?

KPSS'nin kaldırılmasını ve atama bekleyen öğretmenlerin en kısa süre içerisinde planlı bir şekilde kadrolu ve güvenceli olarak atanması talep ettiler.

Haberler 21.08.2010 - 14:00

ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, ''Sayın Başbakan, eğitimde mevsimlik işçi gibi mevsimlik öğretmen atanır mı?'' dedi.

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) üyeleri, öğretmenlerin sorunlarına dikkati çekmek için Sakarya Caddesi'nde basın açıklaması yaptı.

Eyleme destek veren Eğitim-İş üyeleri adına konuşma yapan Adıbelli, pek çok sendikanın Türkiye genelindeki öğretmen açığının 140 bin olarak tespit ettiğini, bunu Milli Eğitim Bakanlığının da kabul ettiğini söyledi.

Eğitim ve sağlıkta tasarruf olamayacağını dile getiren Yüksel Adıbelli, ''Sayın Başbakan, eğitimde mevsimlik işçi gibi mevsimlik öğretmen atanır mı?'' diye sordu.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin tümünün atandığını belirten Adıbelli, buna rağmen okullarda bu derslerin boş geçtiğini öne sürdü.

Devletin kaynaklarının heba edildiğini savunan Adıbelli, bu kaynakların eğitime aktarılmasını istedi.

Adıbelli, ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan sınavlardaki hatalara ve soruların çalındığı iddialarına da değinerek, ÖSYM Başkanı'nın istifa etmesi gerektiğini savundu.

AYÖP adına Ali Rıza Çam tarafından yapılan basın açıklamasında da, KPSS'nin kaldırılması ve atama bekleyen öğretmenlerin en kısa süre içerisinde planlı bir şekilde kadrolu ve güvenceli olarak atanması talep edildi.

Eğitim fakültelerine alınacak öğretmen adaylarının ihtiyaca göre alımının planlanması da istenen açıklamada, AYÖP üyesi öğretmenlerin talepleri karşılanana kadar Ankara'da eylem yapacakları da belirtildi.Sayfa Yükleniyor...