Milli Güvenlik dersi israf mı?

AB Bakanı Bağış’ın, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini israf olarak değerlendirmesi büyük yankı uyandırdı. Eğitimciler AB Bakanı’nı desteklerken, emekli tümgeneral Osman Özbek ise, “‘O ders olmalı” dedi.

18.10.2011 - 10:05

Milli Güvenlik dersi israf mı?

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini eleştirdi.

“Milli Güvenlik derslerini israf olarak görüyorum” sözleri ‘Milli Güvenlik dersleri israf mı’ tartışmasını da beraberinde getirdi.

Bağış, “Subayların işini gücünü bırakarak, üniformaları ile liselerimize gelip o dersi vermesini gerçekten bir israf olarak görüyorum. Avrupa’da hiçbir ülkede üniformalı ordu mensuplarının liselere gidip çocuklara ders verdiği bir örnek yoktur” demişti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Güvenlik dersleri ile ilgili bakanlığın yeni bir çalışması olmadığını, mevcut müfredatın devam edeceğini açıkladı.

Vatan gazetesinde yer alan haberde; uzmanlar, dersin gerekliliğini tartıştı:

1926’DAN BERİ VAR!
Milli Güvenlik dersleri, 1926’dan bu yana lise 2. sınıfta okutuluyor. Üniversite sınavında zaman zaman gelen soru olabiliyor. Kız öğreciler için de zorunlu ve geçilmesi gereken bir ders. Ders, Milli Güvenlik Bilgisi Öğretimi Yönetmeliği’ne göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği öğretmenler tarafından değil, en yakın garnizonun komutanı tarafından atanan bir muvazzaf veya emekli/müstafi subay tarafından veriliyor.

20 YILDIR KARŞIYIZ
- Mehmet Bozgeyik (Eğitim Sen Genel Sekreteri):
“Biz 20 yıldır bu dersin okullarda okutulmamasını istiyoruz. Askeri mantıkla hazırlanmış bir dersin verilmesi, bu dersin askerler tarafından verilmesine karşıyız. Otoriter bir anlayışla hazırlanan bir derstir, eğitime yönelik bir ders olarak görmüyoruz. Bakanda bizim gibi düşünüyor. İsabetli bir çıkış olmuş. Vatandaşlık dersi varken milli güvenlik dersine gerek yok.”

OKULLAR KIŞLA OLMASIN
- Ahmet Özer (Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri):
“Müfredat tamamen Genen Kurmay Başkanlığı tarafından hazırlanıyor ve öğretmenleri onlar belirliyor. Bu ders ille de verilecekse öğretmenlik vasfı olan kimseler tarafından verilmeli. Ülkenin demokratikleşmesi açısından atrık asker askerliğini yapmalı, vatan savunmasında görev almalı. Kışlada asker, okulda öğretmenler olmalı. Okullarıun ‘mini kışla’ olmasını istemiyoruz.”

BU DERS OLMALI
- Osman Özbek (Emekli Tümgeneral):
"Milli Güvenlik dersleri olmalıdır, askerlerin girmesi de doğrudur. Türkiye’de mecburi askerlik olduğu ve herkes askere gittiği için daha askere gitmeden gençlere hem sakerliği hem de milli güvenlik derslerini görmesi kaynaşmayı sağlar, birinci ağızdan doğruları öğrenirler. Avrupa’da böyle dersler yoksa demokasi açısından bakınca İngiltere’de kraliçe var, İspanya’da kral var onlar da demokrasiye aykırı. Herkese bu ders lazım."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...