Yıldız, proje kapsamında geçen yıl 1800 öğrenciye sağlık taraması yapıldığını, bu yıl bu sayının 10 bin olarak planlandığını, gelecek yıl ise 1 milyon öğrenciye ulaşılmasını umduğunu dile getirdi. 

''Özellikle dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımıza, okullarımıza ulaşmak istiyoruz'' diyen Yıldız, İstanbul'daki tüm öğrencilerin sağlık taramasından geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rotaryenler tarafından desteklenen ''Mini Mini Birler, Sağlıklı Nesiller'' projesi kapsamında, ekonomik yönden yetersiz bölgelerde yaşayan 10 bin birinci sınıf öğrencisinin bu yıl içerisinde sağlık taramasından geçirilmesi planlanıyor. 

Yıldız, KPSS'deki iddialar nedeniyle öğretmen atamalarının ertelenmesine de şöyle bir değerlendirmede bulundu:

''İstanbul'da, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da KPSS'de belli bir puan almış ama atama bekleyen öğretmenlerimizden, eğitim fakültesi ile fen-edebiyat fakültesi veya bir öğretmen okulundan mezun arkadaşlarımızı ücretli görevlendirerek, okullarımızda eğitim öğretim faaliyetlerimizi yürütüyoruz.'' 

Bu yıl okullarda çok fazla sorun görünmediğini belirten Yıldız, ''Boya-badana, tadilat ve küçük tamirat işleri vardı. Onlar yaz döneminde planlı-programlı şekilde tamamlandı'' diye konuştu. 

Yıldız, ildeki 108 okulun güçlendirme çalışmasının yapıldığını, 38 okulun ise yıkılıp yeniden inşa edildiğini ifade ederek, ''Çocuklarımız bundan sonra daha sağlıklı ve güvenilir fiziki ortamlarda eğitim öğretimlerine devam edecekler. Bu önemli projede kamuoyunun bize destek olmasını bekliyoruz'' dedi.